خطوط ویژه تلفن های شبانه روزی 

خاموش شدن یخچال ساید دوو

علت خاموش شدن یخچال ساید دوو چیست؟

فهرست مطالب

یخچال‌ها از جمله لوازم ضروری در هر خانه‌ای هستند و خرابی آنها می‌تواند دردسر بزرگی ایجاد کند. یکی از مشکلات رایج در یخچال‌های دوو، خاموش شدن ناگهانی آنهاست. این مشکل می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد و راه‌حل‌های متفاوتی برای آن وجود دارد.

در این مقاله از نمایندگی مجاز تعمیرات دوو قصد داریم به بررسی علل و راه‌حل‌های خاموش شدن یخچال ساید دوو بپردازیم.

 دلایل خاموش شدن یخچال

در این مقاله، ما به طور کامل تمامی علت های خاموش شدن یخچال دوو و بهترین راهکارها برای عیب یابی و رفع را برای شما توضیح می دهیم. با خواندن این مقاله شما قادر خواهید بود به درستی علت خاموش شدن یخچال دوو خود را متوجه شوید و از این سردرگمی و بلاتکلیفی در بیایید. علل خاموش شدن یخچال دوو:

خرابی ترموستات

ترموستات یا رله دما به صورت خودکار دمای داخل یخچال فریزر را کنترل می کند و وظیفه مهم آن ثابت نگه داشتن دمای فضای درونی یخچال فریزر می باشد. همان طور که می دانید امروزه تمامی یخچال های تولید شده از قابلیت امکان تنظیم دما برخوردار هستند و بعد از اینکه شما دمای یخچال را بر روی مقدار ثابتی گذاشتید، باید ترموستات کاری کند که همیشه دمای درون یخچال همین مقدار ثابت باشد و تغییری نکند. زمانی که هوای گرم به داخل یخچال سرایت می کند و مقدار این دما بالا می رود، ترموستات از کمپرسور می خواهد که شروع به کار کند. کمپرسور با شروع کار خود، دمای یخچال را به همان مقدار ثابت تنظیم شده توسط شما کاهش می دهد و وقتی به آن مقدار ثابت رسید، ترموستات به کمپرسور دستور می دهد که کار خود را متوقف کند.

خرابی ترموستات

حال که با نحوه عملکرد ترموستات آشنا شدید، وقت آن رسیده که ببینید آیا علت روشن نشدن یخچال دوو از ترموستات است؟ از رایج ترین علائمی که نشاندهنده خرابی ترموستات است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– در صورتی که دمای داخل یخچال خنک نباشد به معنای خرابی ترموستات است زیرا ترموستات نمی تواند به درستی تشخیص دهد که دمای داخل یخچال افزایش یافته و فرمانی را به کمپرسور جهت کاهش آن نمی فرستد.

– اگر موتور یخچال یا کمپرسور به طور پیوسته کار کند، نشاندهنده خرابی ترموستات است زیرا ترموستات نمی تواند دمای داخل یخچال را به درستی تشخیص دهد و کمپرسور به طور مداوم کار می کند.

– در صورتی که سیم های ترموستات بعد از جدا شدن از بدنه یخچال فریزر مستقیما به همدیگر وصل شده باشند و موتور یخچال نیز روشن شود، نشاندهنده خرابی ترموستات است.

– اگر به مدت طولانی صدای کلیک از یخچال دوو خود می شنوید نشاندهنده خرابی ترموستات است زیرا بعد از فرمان ترموستات به کمپرسور یک صدای کلیک می آید و سپس موتور کار خود را شروع می کند. اگر ترموستات خراب باشد بعد از صدای کلیک موتور شروع به کار نمی کند و مجددا صدای کلیک شنیده می شود.

– در صورتی که کمپرسور یخچال سرد باشد نشاندهنده خرابی ترموستات است. برای این کار به پشت یخچال بروید و در قسمت پایین یخچال با دست دمای کمپرسور را چک کنید.

خرابی تایمر دیفراست

یکی از قطعات بسیار ضروری در یخچال های ضد برفک (بدون برفک) تایمر دیفراست است که وظیفه اصلی آن ذوب کردن برفک های داخل یخچال فریزر می باشد. نحوه کار تایمر دیفراست دوو به این صورت است که هر 6 تا 8 ساعت به صورت اتوماتیک فعال می شود و به هیترالمنت دستور می دهد تا برفک ها را شروع به آب کردن یا همان برفک زدایی کند. زمان آب شدن برفک ها نیز حدود 12 تا 25 دقیقه طول می کشد.

در صورتی که تایمر دیفراست خراب باشد، فرمانی به هیترالمنت نمی رسد و یخچال فریزر شما پر از برفک می شود و دمای آن به شدت افزایش می یابد. اگر می خواهید ببینید تایمر دیفراست علت روشن نشدن یخچال دوو است باید زمانبندی آن را چک کنید.

خرابی تایمر دیفراست

مشکل در جریان برق ورودی به یخچال؛علت خاموش شدن یخچال ساید دوو

خیلی خنده دار است ولی گاهی علت روشن نشدن یخچال دوو از جریان برق ورودی به یخچال می باشد یعنی همان پریزی که دو شاخه برق یخچال به آن وصل می شود. برای اینکه از صحت عملکرد پریز مطمئن شوید باید کارهای زیر را انجام دهید:

– چک کردن فیوز و کنتور برق: سری به کنتور و فیوز برق بزنید زیرا ممکن است فیوز یا کنتور پریده باشد و یا از جا در آمده باشد.

– اطمینان از سالم بودن پریز برق: یکی دیگر از لوازم برقی خود را به پریز برق مورد نظر وصل کنید و ببینید روشن می شود یا خیر.

– اطمینان از دو شاخه برق یخچال: گاهی دوشاخه برق خود یخچال در محل اتصالش به پریز برق قطع می شود. این مورد را نیز چک کنید.

بیشتر بخوانید: ارورهای یخچال دوو

مشکل در جریان برق ورودی به یخچال

خرابی موتور یا کمپرسور

تعمیرکاران معتقدند که قلب یخچال فریزر همان موتور یا کمپرسور یخچال می باشد زیرا بدون آن یخچال قادر به کار کردن نمی باشد. شاید برای شما سوال باشد که آیا فرقی بین موتور و کمپرسور یخچال هست یا نه. در پاسخ باید گفت موتور و کمپرسور یخچال یکی هستند و فرقی با یکدیگر ندارند. این دستگاه در اصل یخچال را از طریق لوله هایی که در پشت آن قرار دارد، خنک می کند.

خرابی موتور یا کمپرسور

ولی چگونه بفهمیم کمپرسور علت روشن نشدن یخچال است یا به عبارتی دیگر نشانه های خرابی کمپرسور چیست. از رایج ترین نشانه های خرابی کمپرسور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– اتصالات برق سوخته باشد.

– سیم های داخلی کمپرسور سوخته باشد.

– فن کمپرسور کار نکند.

– کمپرسور برای مدت طولانی خاموش شده باشد.

– یخچال به اندازه کافی سرد نشود.

– مواد غذایی داخل یخچال گرم شوند.

خرابی برد الکترونیکی یخچال

برد الکترونیکی یخچال به عنوان مغز داخلی یخچال محسوب می شود و وظیفه ی اصلی آن کنترل کردن عملکرد کمپرسور و فن می باشد. علاوه بر این در یخچال های جدید، به منظور کاهش مصرف انرژی یخچال، برد الکترونیکی جایگزین تایمر دیفراست شده است و کنترل عملکرد کمپرسور، فن، یخساز و سایر بخش های یخچال را بر عهده دارد.

خرابی برد الکترونیکی یخچال

با این همه وظیفه در صورتی که برد خراب شود، یخچال نیز روشن نمی شود. از متداول ترین علائم خرابی برد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– فضای درون یخچال خنک نباشد در حالی که دو فن یخچال در حال کار است و کمپرسور خاموش باشد.

– فضای درون یخچال خنک نباشد و فن ها نیز از کار افتاده باشند.

– صداهای زیادی از فن شنیده شود.

– فضای درون یخچال خنک نباشد و صداهای بدی بدهد.

– یخ شدن برفک های یخچال فریزر طول بکشد.

در صورتی که نیاز به تعمیر برد یخچال دوو دارید با مشاوران ما در نمایندگی تعمیر ساید بای ساید دوو تماس بگیرید.

سخن آخر

به طور کلی، موارد بالا به عنوان علل خاموش شدن یخچال ساید دوو شناخته می شود و بررسی آن ها به شما کمک می کند که علت روشن نشدن یخچال خود را خیلی سریع متوجه شوید. حواستان باشد که تعمیر یخچال دوو از حساسیت بالایی برخوردار است و نباید در انجام آن سهل انگاری کنید. بهترین روش تماس با یک نمایندگی مجاز تعمیر یخچال دوو است. ما به عنوان بهترین نمایندگی دوو در تهران می توانیم در سریع ترین زمان و هزینه ممکن تعمیرکار خود را به محل شما اعزام کنیم. فقط کافی است با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

یخچال من روشن می‌شود، اما خنک نمی‌کند. چه مشکلی دارد؟

دلایل مختلفی می‌توانند برای این مشکل وجود داشته باشند، مانند مشکل در گاز یخچال، گرفتگی در لوله‌های خنک کننده، یا ایراد در فن. برای تشخیص دقیق مشکل و رفع آن، با نمایندگی تماس بگیرید. تلفن نمایندگی 22225007-021

برق منزل ما چند بار قطع و وصل شد. آیا ممکن است به یخچال من آسیب رسیده باشد؟

قطع و وصل شدن مکرر برق می‌تواند به لوازم برقی، از جمله یخچال، آسیب برساند. اگر بعد از قطع و وصل شدن برق، یخچال شما روشن نمی‌شود یا به درستی کار نمی‌کند، باید به یک تعمیرکار مراجعه کنید.

چه کارهایی می‌توانیم برای جلوگیری از خاموش شدن یخچال دوو انجام دهیم؟

  • تمیز کردن کویل‌های کندانسور: کویل‌های کندانسور در پشت یخچال قرار دارند و وظیفه خنک کردن گاز یخچال را بر عهده دارند.
  • اگر این کویل‌ها گرد و غبار گرفته یا کثیف شوند، می‌توانند مانع از خنک شدن یخچال و خاموش شدن آن شوند.
  • بنابراین، باید به طور مرتب (حدود هر 6 ماه) کویل‌های کندانسور را تمیز کنید.
  • بررسی درب یخچال: درب یخچال باید به طور کامل بسته شود تا هوای سرد از داخل آن خارج نشود.
  • اگر درب یخچال به طور کامل بسته نشود، می‌تواند باعث خاموش شدن یخچال شود.
  • بنابراین، باید لولای درب یخچال را بررسی کنید و در صورت نیاز، آن را تنظیم کنید.
  • استفاده از محافظ برق: استفاده از محافظ برق می‌تواند از یخچال شما در برابر نوسانات برق و خاموشی‌های ناگهانی محافظت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =