خطوط ویژه تلفن های شبانه روزی 

دلایل سوختن موتور یخچال

دلایل سوختن موتور یخچال و راه های تشخیص آن

فهرست مطالب

در این مقاله قصد داریم در مورد دلایل اصلی و رایج سوختن موتور یخچال، علائم آن، نحوه تعویض موتور و همچنین قیمت این قطعه آن صحبت کنیم. به خاطر این که موتور یکی از قطعه های بسیار مهم یخچال فریز می باشد همه باید با علت هایی که باعث می شود این قطعه بسوزد آشنا شوند. اگر تمام این علائم را بشناسید، می توانید با شناسایی از بروز مشکلات بیشتر و جدی تر جلوگیری کنید. پس در این مقاله از نمایندگی تعمیر یخچال دوو با ما همراه باشید تا دلایل سوختن موتور یخچال و راه های تشخیص آن را یاد بگیرید.

علت های سوختن موتور یخچال و فریزر

علت هایی که باعث می شوند موتور بسوزد بسیار گوناگون است اما مهم ترین آنها مربوط به استفاده ی نادرست از این قطعه می باشد. در صورت رعایت نکردن نکات مهم مربوط به یخچال و فریزر، به موتور نیز آسیب می زنید و به آن فشار می آورید.

کار هایی مانند:

1- باز گذاشتن درب یخچال به صورت مکرر و طولانی مدت

2- درست تنظیم نکردن دمای دستگاه

3- انتخاب جای نامناسب برای دستگاه

4- گذاشتن یخچال در کنار دستگاه های گرمایشی

5- پر کردن یخچال بیش از حد استاندارد

6- نوسانات برق

بعد از گذشت زمان بر روی نحوه ی کار موتور تاثیر بد می گذارد و باعث بروز مشکلات جدی می شود. استفاده به بهترین نحو ممکن یکی از وظیفه های شما در برابر سالم ماندن موتور یخچال فریزر می باشد.

خواندن مقاله مرتبط: مهم ترین دلایل خاموش شدن یخچال دوو

باز گذاشتن درب یخچال چطور باعث سوختن موتور می شود؟

زمانی که درب یخچال به هر دلیلی بسته نشود و باز بماند، یخچال فریزر فضای خارج محفظه را نیز به عنوان قسمت های داخلی در نظر می گیرد. در نتیجه برد دستور کار بیشتر به کمپرسور و قطعات دیگر می دهد. در نهایت این مورد می تواند باعث یکسره کار کردن موتور یخچال شود.

عواملی مانند پاره شدن لاستیک دور درب یخچال، فرسوده شدن، خراب بودن، خارج شدن لاستیک از محل تعبیه و … می تواند از بسته شدن کامل درب دستگاه جلوگیری کند.

باز گذاشتن درب یخچال چطور باعث سوختن موتور می شود؟

درست تنظیم نکردن دمای یخچال فریزر

اگر دمای یخچال فریزر را بیش از اندازه پایین بیاورید و بخواهید محفظه داخلی یخچال یا فریزر بیشتر از حالت مورد نیازتان سرد باشد، ممکن است به کمپرسور(موتور یخچال) برای رساندن دمای محفظه به درجه تنظیم شده توسط کاربر فشار زیادی وارد شود.

در نتیجه درست تنظیم نکردن دمای یخچال فریزر می تواند عاملی برای سوختن موتور شود. برای جلوگیری از این اتفاق حتما سعی کنید که دما را با توجه به مواد غذایی داخل یخچال، فصلی که در آن هستید و عوامل دیگر، دما را تنظیم کنید.

انتخاب جای نامناسب برای یخچال فریزر

انتخاب جای نامناسب برای یخچال فریزر عامل بعدیست که می تواند منجر به سوختن موتور دستگاه شما شود. یخچال یا فریزر باید حدودا 5 الی 15 سانتیمتر با دیواره های کناری فاصله داشته باشد تا کمپرسور(و دیگر اجزای بیرونی یخچال) بتواند گرمای حاصل از کارکرد خود را با محیط بیرون مبادله کند؛ در غیر این صورت ممکن است دمای کمپرسور بالا رفته و نهایتا بسوزد.

انتخاب جای نامناسب برای یخچال فریزر

گذاشتن یخچال در کنار دستگاه های گرمایشی

همانطور که می دانید، دمای محیط اطراف بر روی دمای داخل یخچال یا فریزر تاثیر مستقیم و غیر مستقیم می گذارد. زمانی که یخچال فریزر شما کنار دستگاه های گرمایشی مانند اجاق گاز، بخاری و … قرار گیرد، گرمای حاصل از این وسایل باعث گرمتر شدن فضای داخل دستگاه می گردند. در نتیجه کمپرسور باید برای رساندن دما به درجه تنظیم شده بیشتر از حد عادی کار کند.

این موضوع می تواند باعث آسیب رساندن به موتور و در نهایت سوختن آن شود.

پر کردن یخچال بیش از حد استاندارد

از موارد دیگری که می تواند سبب سوختن موتور یخچال شود، پر کردن بیش از اندازه محفظه داخلی و همچنین بد چیدن مواد غذایی است. 

مورد مهم اول در این باره این است که یخچال با استفاده از گاز مبرد عملیات سردسازی را انجام می دهد. اگر به دلیل پر بودن بیش از حد محفظه، هوای سرد نتواند بین مواد غذایی و قسمت های مختلف یخچال حرکت کند، محفظه سرد نمی شود؛ در این حالت کمپرسور برای سرد کردن هوای داخل مجبور است بیشتر کار کند و در نهایت بسوزد.

مورد با اهمیت دوم هم این است که اگر مواد غذایی را استاندارد کنار یکدیگر قرار ندهید و مانند حالت قبل، هوای سرد نتواند بین آن ها حرکت کند، می تواند عاملی برای سوختن موتور یخچال باشد.

پر کردن یخچال بیش از حد استاندارد

نوسانات برق چطور باعث سوختن موتور یخچال می شود؟

اگر شما هم در خانه یا محل کارتان نوسانات برق زیادی مشاهده می کنید، هر چه سریعتر به فکر چاره باشید!

این مورد نه تنها به موتور یخچال، بلکه به تک تک لوازم خانگی برقی شما صدمه وارد می کند. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به یخچال یا سوختن موتور، حتما از محافظ استفاده کنید.

قیمت موتور(کمپرسور) یخچال

همانطور که می دانید، موتور(کمپرسور) یخچال از مهمترین و حیاتی ترین قطعات یخچال فریزر می باشد. در صورتی که به هر دلیلی موتور دستگاه آسیبی ببیند و نتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد، در کوتاهترین زمان ممکن باید تعویض یا تعمیر شود؛ اما ممکن است شما نگران هزینه بالای این قطعه باشید.

قیمت موتور انواع مدل یخچال های ساده(یعنی ساید بای ساید نباشد)، حدودا بین 3 تا 5 میلیون تومان متغیر است. این قیمت نسبت به مدل دستگاه شما متفاوت می باشد.

عیب یابی و تعمیر موتور سوخته ی یخچال و فریزر مربوط به قطعه ی خراب شده در آن دارد. بعضی قطعه ها را می توان تعویض کرد تا دوباره امکان استفاده از موتور وجود داشته باشد، اما بسیاری را نمی توان.

مبلغ موتور سوخته ی یخچال و فریزر بستگی به برند، اندازه و نوع آن دارد. پیشنهاد می دهیم که از یک جای مطمئن موتور خود را با قیمت مناسب خریداری کنید.

قیمت موتور(کمپرسور) یخچال

چگونه تشخیص دهیم که موتور یخچال یا فریزر سوخته است؟

از آنجا که موتور(کمپرسور) یکی از قطعات حیاتی برای عملکرد درست یخچال فریزرهاست، آسیب دیدن یا سوختن آن می تواند علائم زیادی داشته باشد که در این قسمت به بررسی آن ها می پردازیم. در زیر می توانید برخی از نشانه هایی که متوجه شوید موتور یخچال سوخته است، می توانید بخوانید:

  1. موتور یخچال فریزر استارت می زند اما فیوز محل قرارگیری دستگاه، می پرد.
  2. موتور استارت میزند اما سریع خاموش می شود
  3. موتور یکسره شده و خاموش نمی شود
  4. یخچال فریزر شما عمر زیادی دارد
  5. موتور در حین کار خیلی سر و صدا می کند
  6. موتور در حین کار خیلی داغ است و محفظه یخچال سرد نیست

با به کارگیری راه های تشخیص سوختن موتور یخچال و فریزر می توانید موتور دستگاهتان را تست کنید. توجه داشته باشید که این کار نیاز به تجربه دارد، اگر در این زمینه هیچ اطلاعاتی ندارید پیشنهاد می دهیم که از یک فرد متخصص در تعمیرگاه مرکزی یخچال دوو به شماره 22225007-021 کمک بگیرید.

به خاطر این که موتور یک قطعه ی مهم است، در صورتی که با مشکل مواجه شود و شما به آن توجهی نداشته باشید، مشکلات جدی تری پیش خواهد آمد.

به وجود آوردن سر و صدا های زیاد

ایجاد سر و صدای زیاد و غیر طبیعی یکی از مهم ترین علائم سوختن موتور یخچال می باشد. البته این سر و صدا ها شاید معنی های دیگری نیز داشته باشند. در صورت شنیدن این سر و صداها:

1- اتصالات را جک کنید.

2- فن موتور را بررسی کنید.

3- شاید برخی از قطعات موتور سوخته یا معیوب شده باشند.

4- آن قطعه ی خراب را حتما عوض یا تعمیر کنید.

5- اگر این کار را به موقع انجام ندهید، ممکن است مشکلات جدی تری نیز به وجود بیاید.

به وجود آوردن سر و صدا های زیاد

کار نکردن موتور یخچال یا فریزر

هنگامی که موتور کار نمی کند و صدای جیر جیر از خود در نمی آورد:

1- ابتدا رله استارت را چک کنید.

2- کمپرسور را تست کنید.

3- گاز دستگاه را بررسی کنید.

بروز مشکل در سیم کشی یخچال و فریزر

وقتی که در سیم کشی های یخچال و فریزر مشکل به وجود آید، احتمال سوختن موتور نیز هست. در این شرایط:

1- پریز را بررسی کنید تا در آن برق باشد.

2- در مرحله ی بعدی سه راهی را که یخچال به آن متصل شده است چک کنید.

3- جریان برق را به یخچال قطع کنید و سیم کشی داخل آن را تست کنید.

بروز مشکل در سیم کشی یخچال و فریزر

گرم شدن محفظه ی درون یخچال و فریزر

یکی دیگر از علائم سوختن موتور گرم شدن محفظه ی داخل یخچال و فریزر می باشد. هنگامی که این اتفاق رخ داد باید سریع با یک فرد متخصص تماس بگیرید، چون این یک مشکل فنی است و نیاز به تجربه ی بسیار بالایی دارد.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم در مورد تمام موارد سوختن یا خرابی موتور یخچال، نحوه تعویض آن، قیمت روز کمپرسور و تمام مواردی که باید بدانید، صحبت کردیم.

در پایان برای نتیجه گیری از مطلب های این مقاله باید گفت که:

1- علائم سوختن موتور بستگی به نحوه ی استفاده ی شما از یخچال و فریزر دارد. یعنی اگر درست استفاده کنید موتور مدت زمان بیشتری سالم می ماند.

2- در صورتی که هر یک از علائم را مشاهده کردید با نمایندگی دوو تماس بگیرید تا قبل از بروز مشکلی جدی تر همه چیز حل شود.

سوالات متداول

قیمت موتور یخچال دوو چقدر است؟

قیمت موتور(کمپرسور) یخچال دوو بین 3 تا 5 میلیون تومان است. برای اطلاع از قیمت دقیق آن با نمایندگی رسمی تعمیر یخچال دوو با شماره 22225007-021 تماس بگیرید.

عمر مفید موتور یخچال چقدر است؟

در صورتی که تمام دستورالعمل های مربوط به نگهداری درست از یخچال را رعایت کرده باشید، عمر مفید یخچال بین 10 تا 15 سال تخمین زده شده است؛ تقریبا برابر با عمر مفید خود یخچال.

در صورتی که موتور یخچال صدای زیادی ایجاد کند، از علائم سوختن آن است؟

بله! همانطور که در بخش های قبلی هم بررسی کردیم، از علائم سوختن موتور یخچال، ایجاد سر و صدای زیاد توسط آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 10 =