خطوط ویژه تلفن های شبانه روزی 

یخچال فریزر هر‌ چند دقیقه اتومات میکند؟

یخچال فریزر هر‌ چند دقیقه اتومات میکند؟

فهرست مطالب

شاید شما هم نمیدانید که مدت زمان اتومات شدن یخچال چه مقدار است و برای همین همیشه نگران فشار آمدن به موتور یا صدای آن هستید. هنگامی که شما دلیل کار نکردن یخچال یا فریز یا مدت زمان اتوماتیک بودن آنها را بدانید راحت تر مشکل های پیش آمده را حل می کنید. امروز میخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که اتوماتیک شدن یخچال دوو چه زمانی اتفاق می افتد. علاوه بر این، دلیل اتومایتک نبودن یخچال و علت یکسره کار کردن آن را نیز برایتان شرح دهیم. پس تا آخر مقاله ما را همراهی کنید.

در صورتی که برای تعمیرات یخچال دوو خود نیاز به تعمیرکار دارید با شماره 22225007-021 تماس بگیرید تا در کمتر از یک ساعت تعمیرکار دوو را به منزل شما بفرستیم. هدف ما ارائه بهترین خدمات به شما شهروندان عزیز در تهران است تا بتوانیم رضایت صد در صدی شما را کسب کنیم.

اتوماتیک شدن یخچال چگونه است؟

ترموستات کار اتوماتیک کردن یخچال را انجام می دهد. همچنین این قطعه به صورت اتوماتیک دمای یخچال را ثابت و تنظیم می کند و در صورتی که لازم باشد به کمپرسور دستور می دهد که کار کند یا نکند.

به طور مثال دستگاهتان را بر روی ۵ درجه تنظیم می کنید. در این لحظه ترموستات دستور می دهد که تا وقتی که دمای یخچال به ۵ درجه برسد کار کند و کمپرسور نیز همکاری داشته باشد. سپس بعد از اتمام عملیات دما ثابت می شود و همکاری کمپرسور به پایان می رسد.  در صورتی که این روند به پایان نرسد اصطلاح اتومات نکردن به کار می رود. به وجود آمدن اختلال در ترموستات یخچال دلیل یکسره کار کردن آن است.

پس با دانستن این موضوع می توانید راحت تر دلیل خرابی یخچالتان را بفهمید. همچنین دلیل های دیگری وجود دارند که باعث اتومات نکردن یخچال و فریز می شوند:

  • ممکن است یخچالتان در مقابل نور مستقیم خورشید باشد.
  • دستگاه در محل بسیار گرمی قرار گرفته است.
  • مواد گرمی را تازه در یخچال قرار داده اید.
  • بیش از حد باز و بسته کردن در یخچال یکی دیگر از دلایل است.

اتوماتیک کردن یخچال چگونه است؟

یخچال فریزر هرچند دقیقه اتومات میکند؟

تمامی یخچال فریزرها باید بعد از مدتی کار به حالت استراحت بروند و اینطور نباشد که پیوسته کار کنند. اما سوالی که اینجا مطرح می شود این است که یخچال چند دقیقه یکبار اتومات می کند؟ در پاسخ باید گفت بسته به نوع برند این زمان متفاوت خواهد بود ولی به طور معمول زمانی که یخچال شما 45 دقیقه کار می کند باید 15 دقیقه به حالت خاموشی برود.

بعضی از افراد زمانی که یخچال به حالت استراحت می روند فکر می کنند که دستگاه شان خراب است. اصلا نباید برای این مساله نگران باشید. برعکس زمانی که یخچال تان اتومات نکند باید نگران باشید.

زمان نرمال روشن و خاموش شدن یخچال

ممکن است تا حالا به این موضوع فکر کرده باشید که اصلا زمان نرمال روشن و خاموش شدن یخچال چقدر است؟ البته که این موضوع در همه برندها یکی نیست و بستگی به نوع یخچال شما دارد. اما به طور معمول هر نیم ساعت یا 30 دقیقه ای که یخچال در حال کار است بهتر است که پانزده دقیقه در حالت خاموش باشد.

ناگفته نماند که زمان نرمال روشن و خاموش شدن یخچال با توجه به شرایط زیر می تواند تغییر کند و متفاوت باشد:

  1. حجم مواد غذایی که داخل یخچال گذاشته اید.
  2. هوای بیرون از یخچال و دمای آن
  3. هوای داخل یخچال و دمای آن که شما تنظیم می کنید.
  4. باز و بسته کردن درب یخچال و تعداد دفعات آن

زمان نرمال روشن و خاموش شدن یخچال

علت یکسره کار کردن یخچال فریزر

دلایل زیر از مهم ترین دلایل اتومات نکردن یخچال یا یکسره کار کردن آن هستند. در شرایط نرمال ۳۵ تا ۸۵ درصد مواقع یخچال شما در دمای عادی کار می کند و هرچی محیط ثابت باشد این مدت زمان بیشتر است. اما پشت سر هم کار کردن دستگاه شما مشکل جدی تری از اتومات نکردن است. موارد بعدی دلیل هایی هستند که باعث می شوند دستگاهتان اتومات نکند:

خرابی کمپرسور؛ علت یکسره کار کردن یخچال

کمپرسور در یخچال مسئول فشرده‌سازی و چرخش گاز مبرد است که برای حفظ دمای مناسب در داخل یخچال اهمیت دارد. اگر کمپرسور به طور کامل خراب شود، یخچال قادر به فشرده کردن و چرخاندن مبرد نخواهد بود. در نتیجه، سیستم کندانسور کار نخواهد کرد و دما در داخل یخچال بالا خواهد رفت و در نتیجه یخچال یکسره کار خواهد کرد. در صورت خرابی کمپرسور بهتر است توسط یک تکنسین متخصص بررسی و تعمیر شود.

کاهش سرما و نشتی گاز

این دلیل باعث می شود که موتور دستگاه شما خاموش نشود. نحوه ی بروز این مشکل در دستگاه ها متفاوت است. برفک، چکه کردن آب، خیس شدن یخچال نشانه هایی بودند که در ماشین لباسشویی هایی مدل قدیمی اتفاق می افتادند. با بروز شدن مدل یخچال ها برفک حذف شد.

ابتدا یخچال را از برق بکشید تا برفک ها آب شوند. بعد از آن برق را دوباره وصل کنید. اگر هنوز سرمای یخچال کم است می توان فهمید که نشتی یا کاهش سرما دلیل بروز این مشکل شده است.

ایجاد خرابی در ترموستات

خرابی در ترموستات یکی دیگر از دلایل پشت سر هم کار کردن دستگاه شما است. یخ زدن مواد داخل یخچال نشانه ی خرابی در این قطعه است، چون وظیفه ی ثابت نگه داشتن هوای یخچال بر عهده ی ترموستات است. اگر این قطعه دچار مشکل شود ممکن است  به خاطر پشت سر هم کار کردن یخچال و داغ کردن موتور بقیه ی قسمت ها نیز خراب شوند.

اگر خرابی یخچالتان به ترموستات ربط داشت، ورودی آن را به راست و چپ بگردانید و اگر بعد از وصل شدن کلید عقربه به سمت صفر و بعد از قطع شدن آن عقربه به سمت بی نهایت رفت بدانید هیچ مشکلی وجود ندارد، اما اگر بر عکس این جمله اتفاق افتاد ترموستات یخچال تان خراب است.

ایجاد خرابی در ترموستات

خرابی لاستیک درب یخچال

وقتی لاستیک درب یخچال دچار خرابی می شود، این امر سبب نشت هوا و ورود هوای گرم به داخل یخچال شده و در نتیجه کمپرسور به طور مدام کار می کند تا یخچال را در دمای استاندارد نگه دارد. بهترین راه برای رفع این مشکل، تعمیر یا تعویض لاستیک درب یخچال است.

خرابی تایمر دیفراست

تایمر دیفراست در یخچال وظیفه جلوگیری از یخ زدگی و برفک زدایی را دارد. وقتی تایمر دیفراست خراب می‌شود، ممکن است یخچال به‌طور مداوم کار کند. برای رفع این مشکل، بهتر است تایمر دیفراست را تعمیر یا تعویض کنید. با تعمیر یا تعویض تایمر دیفراست، چرخهٔ برفک زدایی به‌طور صحیح انجام می‌شود و یخچال به طور بهینه کار خود را انجام می‌دهد.

خراب شدن برد یخچال

برد یخچال مهم ترین قطعه در دستگاه است که وظیفه کنترل و مدیریت عملکرد سایر قطعات یخچال را بر عهده دارد. وقتی برد یخچال خراب می‌شود، یکسره کار کردن یخچال یکی از مشکلاتیست که ممکن است در اثر خرابی برد به وجود بیاید. برای عیب یابی و تعمیر برد یخچال حتما از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

تمیز نبودن لوله های کندانسور

لوله های کندانسور کار گردش هوا را برای خنک شدن دستگاه انجام می دهند. هنگامی که این لوله ها تمیز نباشند و رسوبات، گرد و خاک و… در آنها وجود داشته باشد، هوا به خوبی گردش ندارد و یخچال سرد نمی شود. پس اگر دیدید که یخچال پشت سر هم کار می کند شاید یکی از دلایل تمیز نبودن همین لوله ها باشد، پس از یک فرد متخصص کمک بگیرید.

تمیز نبودن لوله های کندانسور

باز و بسته کردن مدام درب یخچال

باز و بسته کردن مدام درب یخچال می‌تواند باعث افزایش مصرف انرژی و یکسره کار کردن یخچال شود. زمانی که درب یخچال باز است، هوای گرم وارد یخچال می‌شود و سیستم سرمایشی باید به طور مداوم کار کند تا دمای داخلی را کاهش دهد. از باز و بسته کردن زیاد درب یخچال پرهیز کنید.

قرار گرفتن یخچال در مکان نامناسب

اگر یخچال در مکانی قرار گیرد که، دسترسی به هوا و تهویه مناسب ندارد، دمای آن بسیار بالا یا بسیار پایین باشد، رطوبت بالا داشته باشد؛ تمام این عوامل می توانند دلیل یکسره کار کردن یخچال باشند. بهترین راه برای جلوگیری از این مشکلات، قرار دادن یخچال در مکانی مناسب است. مکانی که دسترسی به هوا داشته باشد، دمای محیط مناسبی داشته باشد و از رطوبت و شرایط آب و هوایی نامناسب محافظت شده باشد. همچنین، رعایت فاصله‌های لازم بین یخچال و دیگر اشیاء و دیوارها نیز مهم است تا تهویه مناسب برای یخچال فراهم شود.

نتیجه گیری

تا الان آموختید که پشت سر هم کار کردن یخچال به خاطر چه دلیل هایی است، همچنین اتومات نکردن دستگاه به موتور فشار می آورد و باعث می شود مدت زیادی کار کند. پس اگر هر یک از موارد بالا در یخچال یا فریزر شما اتفاق افتاده بود هر چه سریع تر برای جلوگیری از بروز مشکل بزرگ تر با متخصصین تماس بگیرید.

سوالات متداول

چرا یخچال‌ها اتوماتیک  میشوند؟

علت اتومات شدن یخچال، حفظ عملکرد بهینه دستگاه، و صرفه جویی در مصرف انرژی است.

 آیا یخچال‌ها قابلیت تنظیم دما دارند؟

بله، یخچال‌ها اغلب دارای قابلیت تنظیم دما هستند. این قابلیت به کاربر اجازه می‌دهد دمای داخلی یخچال را بر اساس نیاز خود تنظیم کند.

چه عواملی می‌توانند باعث یکسره کار کردن یخچال شوند؟

عواملی مانند خرابی لاستیک درب، خرابی تایمر دیفراست، خرابی کمپرسور، خرابی برد یخچال و قرار گرفتن یخچال در مکان نامناسب می‌توانند باعث یکسره کار کردن یخچال شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =