خطوط ویژه تلفن های شبانه روزی 

علت نشت آب از جاپودری ماشین لباسشویی چیست؟(6 دلیل اصلی)

علت نشت آب از جاپودری ماشین لباسشویی چیست؟(6 دلیل اصلی)

فهرست مطالب

آب دادن لباسشویی از جاپودری ماشین یکی از مشکلاتی است که شاید آن را تجربه کرده باشید و ندانید که چگونه آن را حل کنید. امروز در این مقاله درباره ی صفر تا صد دلایل خروج آب از جاپودری ماشین صحبت خواهیم کرد تا بیشتر با آن آشنا شوید. اگر هر گونه سوالی در این زمینه داشتید با نمایندگی مرکزی لباسشویی دوو به شماره 22225007-021 تماس بگیرید و با تکنسین های خبره ما مشورت کنید. تا جایی که امکان داشته باشد شما را راهنمایی می کنیم تا خودتان مشکل دستگاه را حل کنید.

برای چه آب از جاپودری ماشین خارج می شود؟

آیا تاکنون مشاهده کرده اید که جاپودری نشتی آب داشته باشد؟ دلیل نشتی آب از جاپودری چیست؟ آیا می توان این مشکل را در خانه حل کرد؟ خارج شدن آب از قسمت جاپودری دلیل های زیادی مانند نصب اشتباه لباسشویی، گرفتگی جاپودری، شکستگی و دلایل دیگر دارد که در ادامه قصد داریم به آن ها بپردازیم. برای عیب یابی حتما با شماره نمایندگی دوو در تهران (22225007-021) تماس بگیرید تا یک تکنسین ماهر به شما کمک کند.

1- نصب اشتباه لباسشویی

بی دقتی در نصب یکی از دلایل خروج آب از آن می باشد. هنگامی که شیب دستگاه زیادی است آب قطعا از قسمت جاپودری چکه میکند. همین الان یک مکان مناسب برای ماشین لباس شویی تان فراهم کنید. برای پیدا کردن مکان مناسب ماشین لباسشویی باید به یکسری نکات توجه کنید. برای مثال محل قرارگیری لباسشویی نباید شیب بیشتر از 1 درجه داشته باشد. همچنین دستگاه باید تراز باشد.

2- گرفتگی یا مسدود شدن جاپودری

با استفاده از لوله ی سیاه رنگی که زیر جاپودری وجود دارد، مواد شوینده به داخل دستگاه می ریزند. ریختن مواد بیش از حد ممکن است که باعث گرفتگی یا مسدود شدن این لوله شده باشد. گاهی اوقات پیچ خوردگی یا پوسیدگی این لوله باعث مسدود شدن آن نیز می شود. بنابراین آب به داخل دستگاه نمی ریزد و از جاپودری به بیرون ریخته می شود. بوی بد ماشین نیز به دلیل گرفتی این لوله از طریق مواد شوینده است.

برای عیب یابی و رفع این مشکل ها باید حتما از یک فرد متخصص یا تکنسین کمک بگیرید چون این یک کار تخصصی است.

3- بروز شکستگی، از دلایل نشتی آب جاپودری

تمام دستگاه ها از دو جاپودری ثابت و متحرک تشکیل شده اند. قسمت متحرک همان جاپودری است که آن را مشاهده می کنید، و قسمت ثابت رابط خروجی و ورودی شلنگ ها است. با بروز مشکل مانند شکستی یا ترک در قسمت متحرک مواد شوینده و آب به بیرون ریخته می شوند. به همین دلیل باید مراقب جاپودری خود باشید و اگر ایرادی به وجود آمد آن را عوض کنید.

برای چه آب از جاپودری ماشین خارج می شود؟

4- مواد شوینده نامناسب

برخی افراد فکر می کنند که هرچقدر لباس کثیف تر باشد باید از پودر و مواد شوینده ی بیشتری استفاده کنند. خیر، شما می توانید از مواد شوینده ی کم به همراه آب داغ استفاده کنید. آب سرد نیاز به مواد شوینده ی بیشتری دارد و در صورت استفاده ی مواد شوینده ی بیشتر آب و کف به بیرون ریخته می شود.

همچنین در لاین بزرگتر استفاده کنید نه قسمتی که برای پودر اضافی است. هنگامی که مجبورید مواد شوینده ی بیشتری به داخل جاپودری بریزید، لاین بزرگ را کامل پر نکنید و از بقیه ی قسمت ها نیز استفاده کنید.دو در آخر از مواد و پودر های استاندارد استفاده کنید. همچین دقت داشته باشید که مخصوص لباس شویی باشند نه برای شست و شو با دست.

5- فشار زیاد آب داخل جاپودری

ممکن است ساکن محله ای باشید که فشار آب در آن زیاد باشد یا اینکه پمپ آب ساختمان آب را با فشار زیادی به طبقه های مختلف، پمپاژ می کند. طبق گزارش کاربران، بارها اتفاق افتاده که وقتی آب با فشار زیادی وارد جاپودری شده، نشتی آب رخ داده است. درواقع در چنین حالتی مشکل از خود محفظه جاپودری نیست، نشکسته یا خراب نشده. حجم نامناسب آب می‌تواند علت ماندن آب در جاپودری ماشین لباسشویی و نشت آن به بیرون باشد. این مشکل باعث مصرف بی‌رویه آب و سروصدای غیرمعمول پکیج نیز می‌شود که باید هرچه سریع‌تر به آن رسیدگی کنید.

6- خرابی هیدرواستات

یکی دیگر از دلایل نشتی آب از جاپودری، می تواند خرابی هیدروستات ماشین لباسشویی شما باشد. هیدروستات قطعه ای است که وظیفه آن کنترل حجم ورودی آب به ماشین لباسشویی است. اگر هیدروستات به هر دلیلی معیوب شود، حجم آب زیادی وارد دستگاه شده و در نتیجه ممکن است آب از جاپودری نشت کند. در این حالت می توانید با نمایندگی تعمیرات لباسشویی دوو تماس بگیرید تا هیدروستات را تعمیر یا تعویض کنند.

نحوه کار جاپودری ماشین لباسشویی

قبل از این که درباره ی مشکلات این قسمت از دستگاه حرف بزنیم می خواهیم که بیشتر با خود آن آشنا شویم. این قسمت جزء قطعه های خارجی دستگاه می باشد که ما خیلی از آن استفاده می کنیم، ولی توجه زیادی به آن نداریم. با توجه نکردن و تمیز نکردن جاپودری مشکلات زیادی به وجود می آید که از آن خبر ندارید. جاپودری با استفاده از لوله های انتقال مواد شوینده به دیگ متصل می شود. پس از آبگیری، محلول آب و مواد شوینده وارد دیگ شده و روند شستشو کامل می شود. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر توضیح دهیم.

بخش های مختلف جاپودری در لباسشویی

اگر دقت کنید می بینید که این قطعه خودش از بخش های مختلف دیگری ساخته شده که هر کدام با علامت های خاص مشخص شده اند. هر برندی جاپودری مخصوص خود را دارد. برای همین با توجه به برند دستگاهتان به خوبی از این قسمت استفاده کنید.

لاین اول

علامت لاین اول | می باشد، مواد شوینده ای که در آن می ریزید برای شست و شوی مقدماتی استفاده می شود. دقت داشته باشید که مقدار کمی مواد در آن بریزید.

لاین دوم

علامت لاین دوم || می باشد، وظیفه ی این قسمت شست و شوی اصلی است. از مواد شوینده ی این بخش برای پاک کردن و سفید کردن لکه ها استفاده می شود.

لاین سوم یا نرم کننده

برای استفاده از نرم کننده در جاپودری از علامت * استفاده شده است که علامت لاین سوم می باشد. اگر مایع نرم کننده ی بیش از حد در آن بریزید، مایع اضافی در بالا و و لبه ی این بخش می ماند که با گذشت زمان و پر رنگ تر شدن آن، دستگاه بوی بدی به خود می گیرید. بنابراین بالاتر از خط Max مایع نریزید.

در صورتی که حواستان نبود و بیشتر از این خط جاپودری را پر کردید، بعدا لکه را با یک دستمال پاک کرده و اگر با دستمال مشکل حل نشد از جرم گیر استفاده کنید.

برخی از جاپودری ها که دارای ۴ قسمت هستند، آن بخش چهارم برای مواد رنگی است.

بخش های مختلف جاپودری در لباسشویی

نکته: در صورتی که شئ بزگتری را می خواهید بشورید، به هیچ عنوان از کپسول های شست و شو و جای شوینده های توپی که باید در دیگ ماشین قرار دهید، استفاده نکنید.

هنگامی که لکه بر روی لباستان است، ابتدا ان را یک دور با دست و آب بشویید، سپس در دیگ بیندازید. این گونه به قرص ها و کپسول های شست و شو و توپ نیازی ندارید.

چگونه جاپودری ماشین لباس شویی را بشوییم؟

اگر هر چند وقت یکبار جاپودری را تمیز نکنید لکه های مواد شوینده داخل آن می ماند، و بعدا تبدیل به یک ماده ی ژله ای سیاه رنگ می شود. این ماده ی سیاه رنگ از ورود مواد شوینده به داخل ماشین جلوگیری می کند و برای همین آب از جلوی دستگاه به بیرون می ریزد.

روند شست و شوی جاپودری

اتصال برق به دستگاه را قطع کنید و هنگامی که مطمئن شدید بدنه برق ندارد جاپودری را از جا در بیارید. برای درآوردن آن روی بخش نرم کننده بیشتر مدل ها یک شاسی وجود دارد که اگر آن را فشار دهید می توانید جاپودری را به بیرون بکشید.

ابتدا قطعه های جا پودری را جدا کنید و سپس با برس یا اسفنج آنها را با دقت بشویید. در صورتی که لکه ها از بین نرفت از مواد شوینده استفاده کنید تا کامل تمیز شود. همچنین باید بخشی که خود جاپودری در آن قرار می گیرد را تمیز کنید تا بقایای مواد شوینده از بین برود.

بعد از اتمام شست و شو تمام قطعات را به جای خود برگردانید و جاپودری را هم در جای خود بگذارید. برای از بین رفتن باکتری ها و جرم ها این کار را باید حداقل یک ماه یکبار با استفاده از آب داغ انجام دهید.

چگونه جاپودری ماشین لباس شویی را بشوییم؟

جمع بندی

اگر تا اینجای مقاله را به صورت کامل مطالعه کرده باشید، باید دلیل نشتی آب از جاپودری ماشین لباسشویی را متوجه شده باشید. این مشکل یکی از موارد رایجی است که برای کاربران انواع ماشین لباسشویی اتقاث می افتد و دلیلی برای کیفیت برند دستگاه شما نیست. پس نگران نباشید.

همچنین در صورتی که با این مشکل مواجه شده اید، برای رفع آن می توانید با نمایندگی رسمی تعمیرات لباسشویی دوو در محل تماس گرفته تا در اسرع وقت مشکلتان حل شود.

ممنون که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید.