خطوط ویژه تلفن های شبانه روزی 

خرابی سیم جمع کن جاروبرقی دوو

اصلی ترین دلایل خرابی سیم جمع کن جاروبرقی دوو

فهرست مطالب

یکی از مشکلاتی که جاروهای برقی به آن دچار می‌شوند، مشکل خرابی سیم جمع کن جاروبرقی دوو است. شاید این مشکل در نگاه اول ساده به نظر برسد، اما فراموش نکنید که بروز هر گونه مشکلی در عملکرد سیم جمع کن جاروبرقی می‌تواند کل عملکرد دستگاه را تحت تأثیر خود قرار دهد و مشکلات دیگری را به همراه آورد.

در این مقاله نمایندگی تعمیرات جاروبرقی دوو  قصد دارد  شما را با مشکلات خرابی سیم جمع کن جاروبرقی و روش های جلوگیری از آن آشنا کند.

قسمت های مختلف سیم جمع کن جاروبرقی

 • قرقره که مخصوص جمع شدن و پیچیدن سیم جاروبرقی در دور آن است
 • فیوز برای انتقال میزان برق مورد نیاز موتور
 • ترمز که زائده‌ای است که با گیر انداختن قرقره، از باز شدن بیش از حد سیم و جدا شدن آن از محور اصلی خود جلوگیری به عمل می‌آورد.
 • حلقه‌های مسی با شاخه های فلزی رو به بالا به پایین که همگی در قرقره جای گرفته‌اند
 • سیم‌های رابط با رنگ‌های روشن و تیره
 • شاخک فنری به منظور جلوگیری از ایجاد اختلال در روند انتقال برق به موتور

قسمت های مختلف جاروبرقی

چگونگی عملکرد سیم جمع کن جاروبرقی

به طور کلی سیم جمع کن جاروبرقی دو قسمت الکترونیکی و مکانیکی دارد. قسمت الکترونیکی متشکل از کابل برق، پلاتین‌های اتصال برق به حلقه‌های مسی و دوشاخه است. قسمت الکترونیکی سیم جمع کن جاروبرقی نیز متشکل از قرقره، پایه‌های نگه‌دارنده و ریل های دوار می‌باشد.

سیم جمع کن جاروبرقی به این ترتیب کار می‌کند که قسمت انتهایی سیم به کنتاکت‌ها متصل شده و کنتاکت‌ها نیز به ریل‌های دوار وصل می‌شوند. ریل‌ها نیز به قرقره متصل شده‌اند که در زمان بیرون کشیدن سیم از جارو برقی، قرقره شروع به حرکت می‌کند و برای آنکه کشیدگی سیم باعث قطع اتصال برق نشود، شاخه‌ها شکل ثابت خود را حفظ می‌کنند و چون خاصیت کشسانی دارند، سیم جمع کن می‌تواند بدون هیچ گونه مانعی بچرخد و در زمان دریافت برق موتور جاروبرقی روشن شود.

علل خراب شدن سیم جاروبرقی چیست؟

هر یک از عوامل زیر می‌تواند به تنهایی باعث خراب شدن سیم جمع کن جاروبرقی شود:

 • اگر سیم جاروبرقی بیش از حد کشیده شود، ارتباط آن قطع خواهد شد.
 • پارگی سیم نیز می‌تواند موجب خراب شدن سیم جمع کن جاروبرقی شود.
 • اگر پس از جارو کردن، سیم را جمع نکنید، ممکن است رشته‌های سیم پیچ به هم بخورند و عمل جمع شدن سیم با اختلال مواجه شود.
 • استفاده زیاد از جاروبرقی باعث می‌شود که به تدریج گرد و غبار وارد جاروبرقی شده و با نشستن در اطراف محورهای چرخنده، باعث گیر کردن و جمع شدن سیم شود.

مشکلات مربوط به سیم جمع کن جاروبرقی

 • اگر سیم جاروبرقی قطع شود، ناچار باید عوض شود
 • اگر ترمز سیمجاروبرقی خراب شود و سیم پس از خارج شدن از دستگاه نتواند به آن برگردد، نشان دهند‌ۀ خراب شدن ترمز سیم جمع کن جاروبرقی است که در این صورت باید در محل قرار گرفتن ترمز، سه شیار ایجاد شود تا عملکرد بهتری انجام دهد.
 • اختلال در عملکرد فنر سیم جمع کن جاروبرقی زمانی اتفاق می افتد که سیم به بیرون کشیده شود، اما ثابت نماند. این مشکل مربوط به فنر است. برای قرار گرفتن فنر باید سیم را به گونه‌ای جابجا کنید تا در جهت مناسب خود حرکت کند.
 • خراب شدن فیوز سیم جمع کن جاروبرقی نیز زمانی اتفاق می‌افتد که بر اثر فعالیت سنگین جاروبرقی، فیوزهای شیشه ای خراب شوند که در این صورت باید فیوز عوض شود.
 • گاه استفاده بیش از حد از جارو برقی باعث می شود که حلقه‌های مسی خراب شوند که در این صورت باید آنها را تعویض یا تعمیر نمود.

 

روش های افزایش عمر سیم جمع کن جاروبرقی

یک بار سیم جمع کن جاروبرقی را به طور کامل از آن خارج کنید و به فاصله یک متر از انتهای آن با یک چسب رنگی علامت بگذارید. از آن پس خود را مقید کنید که سیم جاروبرقی را فقط تا محل علامت چسب از دستگاه خارج کنید تا انتهای سیم دچار کشیدگی نشود و به قرقره و ترمز آن آسیبی وارد نشود.

راه های افزایش طول عمر سیم جمع کن جاروبرقی

چگونگی تمیز کردن قطعات داخلی سیم جمع کن جاروبرقی

به مرور زمان گرد و غبار زیادی وارد قطعات داخلی جاروبرقی، و از جمله سیم جمع کن آن می‌شود که می‌تواند روان بودن آن را با اختلال مواجه کند. به این ترتیب لازم است تا گاهی اوقات قطعات داخلی سیم جمع کن جاروبرقی تمیز شوند. برای این منظور نخست با یک چراغ قوه مسیر حرکت سیم را مشخص کنید و سپس با استفاده از مکنده های هوا، گرد و غبار آن را بگیرید. اگر انسان فنی باشید و بتوانید درب پشت جاروبرقی را باز کنید، کار تمیز کردن سیم جمع کن جاروبرقی بهتر صورت می‌گیرد.

سخن پایانی

گاه مشکلات به ظاهر کوچک و کم اهمیت، که البته در اینجا از اهمیت زیادی نیز برخوردار است، می‌توانند پیامدهای گسترده‌ای به همراه داشته باشند. یکی از این مشکلات، اختلال در عملکرد سیم جمع کن جاروبرقی است که در این پست شما را با چگونگی جلوگیری از آن آشنا کردیم. در عین حال تأکید می‌شود که چنان‌چه احساس می‌کنید قادر به تعمیر یا تمیزکاری سیم جمع کن جاروبرقی نیستید، حتماً از یک نفر سرویس کار مانند نمایندگی تعمیرات جاروبرقی دوو برای این کار کمک بگیرید تا آسیب وارد شده به دستگاه جارو برقی شما افزایش پیدا نکند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 5 =