خطوط ویژه تلفن های شبانه روزی 

تعویض تایمر ماشین ظرفشویی دوو

آموزش تعویض تایمر ماشین ظرفشویی دوو به صورت گام به گام

فهرست مطالب

یکی از پر کاربرد ترین قطعات داخل ماشین ظرفشویی، تایمر می باشد که وظیفه ی بسیار مهمی بر عهده دارد. گاهی اوقات ممکن است با گذشت زمان تایمر آسیب ببیند و یا دچار مشکل شود که با وجود این شرایط باید در اسرع وقت به تعمیر یا تعویض این قطعه بپردازید تا از بروز اختلال در عملکرد دستگاه جلوگیری کنید.

نمایندگی مجاز تعمیرات ظرفشویی دوو امروز در این مقاله قصد دارد به طور کامل درباره ی تعویض تایمر ماشین ظرفشویی دوو توضیح دهد تا دانش مورد نیاز را در این زمینه بدست آورید. در نهایت تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا بتوانید خودتان در منزل و بدون کمک دیگران، عیب یابی کنید.

تایمر چیست و چه وظیفه ای دارد؟

تایمر به عنوان مغز ماشین ظرفشویی شناخته شده که موظف است، وظایف بخش های مختلف دستگاه را به آنها ابلاغ کند. به طور کلی و مختصر می توان بیان کرد که تایمر وظیفه ی کنترل و نظارت بر تمامی چرخه های مشخص شده در ظرفشویی را بر عهده دارد. اگر این قطعه آسیب ببیند و یا دچار مشکل خاصی شود، باید در اسرع وقت اقدام به تعویض یا تعمیر آن کنید. در غیر این صورت عملکرد دستگاه دچار اختلال خواهد شد و دیگر کارایی سابق را نخواهد داشت.

علت کار نکردن تایمر ماشین ظرفشویی چیست؟

دلایل مختلف و گوناگونی وجود دارند که باعث از کار افتادن تایمر ماشین ظرفشویی می شوند که قصد داریم در ادامه مهم ترین آنها را برایتان بیان کنیم. به یاد داشته باشید که پیش از تعمیر یا تعویض تایمر ابتدای مواردی را که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد، بررسی نمایید. در نهایت تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید و مطالب را با دقت بخوانید:

 1. سوییچ درب ماشین ظرفشویی معیوب می باشد.
 2. تایمر و برد الکتریکی ماشین ظرفشویی معیوب می باشد.
 3. شناور یا میکروسوییچ شناور معیوب می باشد.

علت کار نکردن تایمر ماشین ظرفشویی چیست؟

سوییچ درب ماشین ظرفشویی معیوب می باشد.

همانطور که می دانید برای رعایت نکات ایمنی، قطعه ای بر روی درب ظرفشویی نصب شده که به آن سوییچ می گویند. اگر سوییچ آسیب دیده باشد درب به درستی بسته نخواهد شد و به همین دلیل دستگاه شروع به کار نخواهد کرد. در نهایت، خرابی این قطعه موجب بروز اختلال در عملکرد تایمر و برنامه های شست و شو می شود. برای رفع این مشکل باید اتصالات میکروسوییچ و یا برد را بررسی نمایید. در صورتی که دانش کافی در این زمینه ندارید حتما با یک تعمیرکار ماهر و حرفه ای تماس بگیرید.

تایمر و برد الکتریکی ماشین ظرفشویی معیوب می باشد.

تایمر و برد الکتریکی وظیفه ی نظارت بر روی عملکرد موتور، پمپ تخلیه و شیر برقی را بر عهده دارند. در صورتی که تایمر و کنترل الکتریکی دچار مشکل شوند دیگر قطعات ماشین ظرفشویی نیز به درستی عمل نخواهند کرد. برای رفع این مشکل باید اتصالات سیم های تایمر را بررسی کنید و سپس مطمئن شوید که در سیم ها جریان برق وجود دارد. اگر با مشکلاتی مانند قطعی و یا شل شدن اتصالات مواجه شدید، حتما در اسرع وقت آنها را مجددا برقرار کنید. لازم به ذکر است که برای انجام این کار ها باید ابزار مناسب، تجربه و دانش کافی داشته باشید. در غیر این صورت با یک تعمیرکار حرفه ای تماس بگیرید و از او کمک بخواهید.

شناور یا میکروسوییچ شناور معیوب می باشد.

شناور و میکروسوییچ در کف دستگاه قرار گرفته اند. هنگامی که آب به اندازه ی کافی وارد مخزن ماشین ظرفشویی می شود، شناور بالا می آید تا میکروسوییچ را تحت تاثیر قرار بدهد. این گونه فرمان توقف آب از طرف سوییچ شناور به شیر برقی ارسال می شود. در صورتی که شناور مسدود و یا کثیف شده باشد، تایمر عملکرد درستی نخواهد داشت. برای رفع مشکل باید اتصالات میکروسوییچ را بررسی نمایید. در صورت نیاز به تعمیر یا تعویض شناور بپردازید. اگر مهارت کافی در این زمینه ندارید حتما از یک تکنسین ماهر کمک بگیرید.

نحوه تعویض تایمر ماشین ظرفشویی

اگر پس از بررسی موارد بالا تایمر شروع به کار نکرد، باید اقدام به تعویض خود قطعه کنید. در ادامه مراحل انجام این کار را برایتان به ترتیب و به طور کامل بیان کرده ایم. در نهایت تا انتهای مقاله همراه ما باشید و آگاهی خود را در این زمینه بالا ببرید. این گونه می توانید خودتان در منزل و بدون کمک دیگران، تایمر ماشین ظرفشوییتان را تعویض نمایید.

نحوه تعویض تایمر ماشین ظرفشویی

 1. ابتدا برای صرفه جویی در مصرف برق و جلوگیری از خطر برق گرفتگی، دو شاخه ی ماشین ظرفشویی را از پریز برق بیرون بیاورید.
 2. سپس از قسمت جلویی صفحه کنترل، کلید تایمر ماشین ظرفشویی را خارج کنید.
 3. در مرحله ی بعدی کلید قفل دستی درب دستگاه را جدا کنید. به یاد داشته باشید که باید پیچ زیر کلید را نیز باز نمایید.
 4. حال درب را از صفحه ی داخلی جدا کنید و تمامی پیچ ها را از روی صفحه باز نمایید.
 5. سپس اطراف صفحه ی خارجی را با دست نگه دارید و سعی کنید آن را به آرامی به بالا بکشید. این گونه به طور کلی جدا خواهد شد.
 6. پس از انجام مراحل بالا به تایمر ماشین ظرفشویی دسترسی پیدا خواهید کرد.
 7. اکنون باید تایمر را از جایگاه خود بیرون بیاورید و رابط کانکتور سیم را با دقت از آن جدا کنید.
 8. سیم ها را به قطعه ی جدید وصل نمایید و آن را در جایگاهش قرار دهید.
 9. در آخر تمامی مراحلی را که در بالا ذکر کردیم، برعکس انجام دهید.
 10. مجددا دو شاخه ی ماشین ظرفشویی را داخل پریز برق بگذارید و مطمئن شوید که جریان برق وصل شده است.
 11. اگر برای انجام مراحل بالا مهارت و دانش کافی ندارید، حتما با یک تکنسین ماهر و حرفه ای تماس بگیرید تا به شما کمک کند. در غیر این صورت ممکن است به دستگاه آسیب های بیشتر و جدی تری وارد کنید.

سخن آخر

امروز در این مقاله به طور کامل درباره ی تعویض تایمر ماشین ظرفشویی دوو توضیح دادیم و امیدواریم با مطالعه ی مطالب، اطلاعات مورد نیاز را در این زمینه بدست آورده باشید. در صورتی که تایمر ظرفشوییتان با مشکل مواجه شد در اسرع وقت به تعمیر یا تعویض آن بپردازید تا عملکرد دستگاه دچار اختلال نشود. توصیه می کنیم که برای تعویض تایمر به درست ترین شکل ممکن، از نمایندگی تعمیرات دوو کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 8 =