خطوط ویژه تلفن های شبانه روزی 

تعمیر برد کولر گازی دوو

تعمیر برد کولر گازی دوو

فهرست مطالب

یکی از خدماتی که در جریان سرویس انواع کولر گازی دوو ارائه می شود، تعمیر برد کولر گازی دوو است. برد کولر گازی، کار مدیریت و هدایت سیستم سرمایشی و عملکرد قطعات این وسیله را بر عهده دارد و تعمیرات آن از حساسیت بالایی برخوردار است.
به دلیل اهمیت بالای عملکرد برد کولر گازی، این قطعه در کولر گازی به نسبت دیگر قطعات گران قیمت تر است. بنابراین هر گونه تعمیر این قطعه را نیز به نمایندگی تعمیرات کولر گازی دوو واگذار کنید. سرویس کولر گازی دووی خود را به آغاز فصل گرما موکول نکنید.

لزوم تعمیر برد کولر گازی

تعمیر برد کولر گازی دوو، یکی از کارهای دشوار در جریان تعمیرات کولر گازی به شمار می ‌آید که در برخی مواقع نیز قابل انجام شدن نیست. در واقع تعمیر برد کولر گازی که درون قسمت داخلی کولر گازی قرار دارد، وظیفه کنترل بسیاری از فعالیت ‌ها از جمله خاموش و روشن کردن موتور، کمپرسور، فن داخلی، فن بیرونی و تغییر حالت سرمایش وگرمایش کولر گازی را بر عهده دارد.
در این مقالۀ کوتاه قصد داریم به تشریح چگونگی تعمیر احتمالی برد کولر گازی دوو، و در صورت امکان تعویض آن بپردازیم.

چرا برد کولر گازی نیاز به سرویس و تعمیر پیدا می کند؟

یکی از پیش پا اُفتاده ترین مشکلات کولر گازی، روشن نشدن دستگاه است که می تواند دلایل زیادی داشته باشد؛ و اصلی ترین آن هم می‌تواند ناشی از خرابی برد کولر گازی باشد که برای جلوگیری از این اتفاق، باید پیش از فرا رسیدن فصل گرما نسبت به سرویس و عیب یابی برد کولر گازی پرداخت.
سرویس دوره‌ای و تعمیر برد کولر گازی، تاثیر بسیار زیادی در روند عملکرد این قطعه دارد. توجه به مشکلات پیش آمده در کارکرد قطعات وابسته به برد کولر گازی می تواند در پیشگیری از آسیب دیدن برد کولر گازی مؤثر واقع باشد.

چرا برد کولر گازی نیاز به سرویس و تعمیر پیدا می کند؟

نکات عمده در تعویض و یا تعمیر برد کولر گازی

  • در این جا به بررسی نکات مؤثر در روند تعمیر برد کولر گازی تحت نظارت افراد متخصص اشاره می کنیم:
    نخست بدنه بخش داخلی کولر گازی را باز و بررسی کنید. پس از باز کردن بدنه، با دریچه ای که از برد کنترل در برابر گرد و غبار محافظت می‌کند، رو به رو می شوید. پیچ‌ های دریچه را با پیچ گوشتی باز کنید، تا به برد کنترل و سیم ‌های متصل به آن دسترسی پیدا کنید. پیش از جدا کردن سیم ‌ها، وضعیت اتصال سیم ‌ها را به خاطر بسپارید (بهتر است از آن عکس بگیرید). چون ممکن است محل اتصال سیم‌ ها را فراموش کنید.
  • در کنار برد کنترل کولر گازی، پنج کانکتر می بینید که با حروف G، C، R، Y و W مشخص شده اند. این کانکتورها از قسمت ‌های اصلی برد کنترل محسوب می ‌شوند. آن‌ها را با پیچ گوشتی مناسب باز کنید.
  • سیم‌های متصل به برد کنترل کولر گازی را با دم باریک از آن جدا کنید. سوکت سیم‌ های رنگی که به بالای برد متصل هستند را هم از آن بیرون بیاورید.
  • پیچ‌هایی که برد کولر گازی را سر جای خود نگه داشته اند، باز کنید و برد کنترل را از جای خود خارج کنید.

بار دیگر یادآوری می کنیم که اگر تخصص لازم را نداشته باشید، امکان دارد باعث ایجاد عواقب بدتری برای کولر گازی خود شوید.

نکات عمده در تعویض و یا تعمیر برد کولر گازی

دو دلیل اصلی برای سوختن برد کولر گازی

خرابی برد کولر گازی یکی از رایج ترین خرابی ‌هایی است که ایجاد می‌شود. با توجه به تماس های پی در پی دربارۀ سوختن بردهای کولر گازی، دو دلیل بسیار عمده ای که باعث سوختن برد کولر گازی می شوند، به این صورت هستند:

  1. نخستین دلیل عمده سوختن برد کولرهای گازی، نوسانات برق سراسری است. چرا که بردها از چند مدار الکترونیکی تشکیل ‌شده اند‌ و همچنین قطعات نصب‌ شده بر روی برد به مقدار مشخصی ولتاژ نیاز دارند و اگر این ولتاژ بنا به هر دلیل کم یا زیاد شود، باعث آسیب دیدگی برد شده و ممکن است برد کاملاً دچار سوختگی شود.
  2. دومین دلیل که جزو شایع‌ترین دلایل سوختن بردهای الکترونیکی کولر گازی است، عدم رعایت نکات مهم و ایمنی در هنگام نصب کولر گازی است. برای رفع مشکلات بیان شده و دلایل بروز خرابی برد کولر گازی، بهترین اقدام راهنمایی و مشورت گرفتن از افراد متخصص است. بنابراین در نخستین فرصت برای سرویس و تعمیر برد کولر گازی اقدام کنید و در صورت مشاهده هر گونه ضعف در عملکرد این دستگاه، آن را رفع کنید.

دو دلیل اصلی برای سوختن برد کولر گازی

فواید تعمیر برد کولر گازی دوو

یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه شود این است که تمام وسایل برقی، در فواصل زمانی منظم نیاز به سرویس و بازدید دوره ای پیدا می کنند تا به افزایش طول عمر دستگاه و بازدهی مناسب و بیشتر آنها کمک کند. مزیت اصلی سرویس به موقع برد کولر گازی دوو، بالا رفتن راندمان آن است.
مزیت اصلی دیگر سرویس و تعمیر به موقع برد کولر گازی، این است که با سرویس دوره ای، احتمال خرابی کولر گازی به شدت کاهش پیدا می‌کنید و مجبور به تعمیر و رفع خرابی کولر گازی یا حتی تعویض آن و پرداخت هزینه گزاف نخواهید شد. شایان ذکر است که هزینه تعمیر برد کولر گازی دوو، نسبت به هزینه تعویض و تعمیر اساسی کولر گازی، بسیار ناچیز است.
توجه داشته باشید هنگامی که کولر گازی دووی شما دچار مشکل و نقص فنی می شود، از دستکاری خودسرانۀ آن خودداری کرده و از تحویل دستگاه به تعمیرگاه‌ های غیر مجاز و افراد ناشناس پرهیز کنید.

فواید تعمیر برد کولر گازی دوو

هزینۀ تعمیر برد کولر گازی چقدر است؟

تعیین هزینه تعمیر برد کولر گازی و یا تعویض انواع برد و مدارهای الکترونیکی به نوع خرابی موجود در آن بستگی دارد. در واقع ممکن است برای سرویس و تعمیر برد کولر گازی نیاز به خدماتی نظیر، تست کمپرسور، تست سنسور دما، عیب یابی از روی ارورها، تست و کنترل دریچه، تست فن و … باشد.
اگر امکان تعمیر برد کولرگازی وجود نداشته باشد، سرویس کار ناچار به تعویض آن با یک قطعۀ اصلی و شرکتی خواهد شد که این روند باعث افزایش هزینه خدمات ارائه شده می ‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 15 =