خطوط ویژه تلفن های شبانه روزی 

علت برفک زدن یخچال دوو چیست؟

فهرست مطالب

یکی از مواردی که حتما همه ما آن را تجربه کردیم، به وجود آمدن برفک و یخ زدن داخل یخچال می باشد. ولی باز هم افراد زیادی درباره ی علت های این اتفاق و راه های پیشگیری از آن خبر ندارند. امروز می خواهیم  در این مقاله کامل درباره علت برفک زدن یخچال دوو صحبت کنیم، تا بتوانید از رخ دادن این مشکل جلوگیری کنید. در صورتی که اهمیتی به یخ زدگی های داخل دستگاه ندهید عملکرد یخچالتان خراب شده و مشکلات جدی تری به وجود می آید.

پس در صورت مشاهده ی هر گونه برفک یا یخ زدگی داخل یخچال آن را برطرف کنید تا به مرور زمان نیاز به دادن هزینه ی بیشتر یا شاید عوض کردن یخچال نباشد. اگر با راهکارهای این مقاله نتوانستید مشکل دستگاه را بر طرف کنید برای تعمیر یخچال فریزر دوو خود با نمایندگی رسمی تماس بگیرید تا تعمیرکار در کمتر از یک ساعت به منزل شما بیاید.

دلیل برفک و یخ زدگی داخل فریزر و یخچال

هوای سرد همواره داخل دستگاه در حال گردش است. اگر این هوای سرد با هوای گرم و مرطوب بیرون از یخچال ارتباط داشته باشد، به دلیل اختلاف دما برفک به وجود می آید.

سه علت وجود دارد که باعث تولید برفک می شوند:

1-  گاهی اوقات یخچال را در محلی می گذارید که رطوبت زیادی دارد. در این صورت با هر بار باز و بسته شدن در دستگاه رطوبت وارد یخچال شده و برفک به وجود می آید. به همین دلیل اگر دستگاهتان کنار سماور، اجاق گاز و …  قرار گرفته، همین الان اقدام به عوض کردن جای آن کنید.

2- خرابی لاستیک دور درب یکی دیگر از علائم برفک زدن است. اگر مشکلاتی مانند پاره شدن، ساییش و..‌. برای لاستیک دور درب اتفاق افتاده باشد، جریان هوای بیرون به داخل دستگاه راه پیدا می کند. در این مواقع یا باید آن را تعمیر یا تعویض کنید.

3- خرابی ترموستات یکی دیگر از دلیل هایی است که باعث به وجود آمدن برفک می شود. در صورت بروز مشکل در ترموستات باید از یک فرد متخصص کمک بگیرید. چون تعویض و تعمیر این قطعه از یخچال یک کار فنی است و اگر تجربه نداشته باشید امکان آسیب دیدن وجود دارد.

 

به وجود آمدن برفک در لوله های عقبی یخچال

یخ زدن لوله های پشتی یخچال یکی از مشکلات همگانی است. در بین روند سرمایشی یخچال، رطوبت هوا با میعان و یخ زدگی به برفک تبدیل شده و به لوله های اواپراتور می چسبد. وظیفه ی سیکل دیفراست یا سیستم یخ زدایی ذوق کردن این برفک ها است، ذوب کردن این برفک ها از یخ زدن لوله های پشتی جلوگیری می کند. بعضی اوقات یخ زدگی آنقدر شدید است که مانع ورود جریان هوا به داخل دستگاه می شود و برای همین یخچال کلا خنک سازی نمی کند. در ادامه دلیل هایی را که باعث به وجود آمدن یخ زدگی در لوله های پشتی یخچال می شود را بیان می کنیم.

دلیل های یخ زدن لوله های پشتی یخچال

1- معیوب بودن تایمر دیفراست

یک سیستم دیفراست یا یخ زدایی در یخچال های بدون برفک وجود دارد که وظیفه ی آن کنترل کردن سیکل های سرمایش و دیفراست است. وظیفه ی تایمر دیفراست که یکی از قطعه های این سیستم می باشد، کنترل کردن یخچال بین دو حالت سرمایش و دیفراست است.  با بروز مشکل در این قطعه و ایستادن ان در حالت سرمایشی، میزان برفک افزایش می یابد و لوله های پشتی یخ می زنند.

2- معیوب بودن هیتر دیفراست

هیتر دیفراست برفک های به وجود آمده در لوله های اواپراتور در پشت یخچال را از بین می برد. در صورتی که این هیتر دچار مشکل شود، هوا به داخل دستگاه جریان پیدا نمی کند و همین عمل باعث یخ زدگی لوله های پشتی یخچال می شود.

3- معیوب شدن ترموستات

هیتر دیفراست به ترموستات وصل است. ترموستات ابتدا دمای لوله های پشت اواپراتور را تشخیص می دهد و بعد به هیتر دیفراست دستور شروع کار می دهد. وقتی که دمای یخچال تنظیم می شود هیتر دیفراست شروع به ذوب کردن برفک ها می کند. اگر ترموستات معیوب باشد هیتر هیچ وقت شروع به کار نمی کند و به همین برفک ها ذوب نمی شوند. سپس لوله های یخ می زنند و یخچال دیگر خنک سازی نمی کند.

دلیل یخ زدن مواد داخل یخچال

در ادامه دلیل هایی را که باعث می شود مواد داخل یخچال یخ بزند، بیان می کنیم. پس با ما همراه باشید.

1- درست تنظیم نبودن دمای یخچال

قبل از این که کار انجام دهید دمای یخچال خود را چک کنید. پایین بودن دما باعث می شود که مواد یخ بزنند، برای همین کمی دما را بالا ببرید ولی نه خیلی زیاد. دمای نرمال برای یخچال ۳ تا ۶ درجه سانتی گراد است.

2- قرارگرفتن در جلوی فن یخچال

در اکثر یخچال فریزر های ساید بای ساید دریچه یا فنی وجود دارد که از فریز به داخل یخچال تعبیه شده است، وظیفه ی این فن هدایت هوای سرد به داخل یخچال است. به همین دلیل مواد غذایی را به هیچ عنوان جلوی این فن قرار ندهید.

3- تمیز نبودن کویل های کندانسور

تمیز نبودن کویل های کندانسور باعث می شود که یخچال بیشتر کار کند تا به دمای دلخواهش برسد، به همین دلیل ممکن است مواد غذایی داخل دستگاه یخ بزنند.

4- خرابی ترموستات

وجود خرابی در ترموستاتکنترل دما  باعث می شود که مواد غذایی یخ بزنند. برا این که بفهمید آیا این قطعه سالم است یا نه، ابتدا ان را از کمترین درجه به بیشتر درجه بچرخانید، در صورتی که صدای کلیک مانند شنیدید یعنی این قطعه سالم است.

راه حل برای برطرف کردن برفک یخچال و فریزر

علت و راه حل برطرف کردن برفک در هر یک از نقاط یخچال و فریزر متفاوت است.

1- برفک داخل فریزر: گاهی اوقات برفک دور درب فریزر تشکیل می شود. این اتفاق بیان می کند که در فریزر را به خوبی نبسته اید. موارد دیگری مانند گذاشتن بیش از حد مواد غذایی در یخچال، درست نبستن کشو ها و … باعث می شوند که درب به درستی بسته نشود. پس تمام این موارد رو چک کنید. همچنین بروز مشکل در واشر یا بست درب باعث می شود که درب به درستی کیپ نشود.

2- مشاهده ی برفک به اندازه ی کم و همه جای یخچال مبنی بر این است که دمای دستگاه پایین می باشد. هنگامی که دمای یخچال پایین باشد یخچال نمی تواد رطوبت بیرون از دستگاه را از بین ببرد، به همین دلیل تا قبل از خنک سازی برفک به وجود می اید. حتما فریزر خود را بر روی صفر درجه فارنهایت و یخچال را بر روی ۳۷ درجه فارنهایت تنظیم کنید.

3- هنگامی که برفک زیاد و در همه جای یخچال تشکیل شده است، شاید درب دستگاه را برای مدت وطولانی باز گذاشته اید. این روند، اول از دور درب شروع می شود اما بعد از آن کل یخچال را در بر می گیرد. برای رفع این برفک باید دو دور حداقل یخ زدایی کنید.

4- به وجود آمدن برفک در بخش عقبی فریزر در مکانی که سیم پیچ اپراتور قرار گرفته است، نشان می دهد که ایرادی در چرخه ی یخ زدایی به وجود آمده است. این اتفاق مربوط به خراب شدن هیتر، سنسور یخ زدایی، بیمتال، تایمر یخ زدایی یا برد کنترل می باشد. برای عیب یابی دقیق تر از تعمیرکار دوو کمک بگیرید.

این را هم بدانید که قطعا با هر بار باز و بسته شدن درب یخچال مقداری رطوبت وارد آن می شود. در این مواقع هیتر یخچال این برفک ها رو ذوب و از بین می برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 4 =