خطوط ویژه تلفن های شبانه روزی 

خرابی لامپ مگنترون مایکروفر دوو

مهم ترین علت خرابی لامپ مگنترون مایکروفر دوو

فهرست مطالب

لامپ مگنترون یک قطعه ی بسیار مهم و پرکاربرد در ماکروفر است که وظیفه ی گرم کردن غذا را بر عهده دارد. یکی از رایج ترین سوالاتی که کاربران همواره از ما می پرسند این است که علت خرابی لامپ مگنترون مایکروفر دوو چیست؟ برای رسیدن به جواب این سوال تا انتها همراه نمایندگی تعمیرات مایکروفر دوو باشید و مطالب را با دقت بخوانید، زیرا امروز در این مقاله قصد داریم برایتان علت خراب شدن لامپ مگنترون ماکروفر را بیان کنیم. همچنین می خواهیم به طور کامل نحوه ی عملکرد آن را توضیح دهیم تا اطلاعات جامع و کاملی را بدست آورید.

لامپ مگنترون چگونه کار می کند؟

همانطور که در پاراگراف بالا بیان کردیم لامپ مگنترون وظیفه ی گرم کردن غذا را بر عهده دارد. اگر بخواهیم کامل تر توضیح دهیم باید گفت، زمانی که شما ماکروفر را به برق 220 ولت شهری وصل می کنید، در مرحله ی اول ترانس ها بر سر راه جریان برق قرار گرفته و سپس جریان برق متناوب (ac) توسط دیود، به جریان مستقیم (dc) تبدیل می شود. در مرحله ی بعدی خازن برق 220 ولت را با جریان مستقیم ذخیره می کند و تا 2000 ولت افزایش می دهد، این گونه برق از ترانس ها خارج شده و وارد لامپ مگنترون می شود.

ولتاژ بالای برق، آهن ربای داخل لامپ مگنترون را گرم می کند و این گرما باعث می شود تا الکترون های روی آهنربا تحریک شوند. با برانگیخته شدن الکترون ها، امواج الکترومغناطیسی تولید خواهند شد که با کمک صفحه میکا (رو به روی لامپ مگنترون قرار گرفته است) همسو شده و به سمت مرکز ماکروفر (قسمتی که غذا در آنجا قرار دارد) هدایت می شوند. اکنون با خواندن مطالبی که بیان کردیم می دانید که اگر لامپ مگنترون ماکروفر آسیب ببیند، روند گرم کردن غذا با مشکل مواجه خواهد شد. در نتیجه شما باید با علت ها و علائم خرابی این قطعه آشنا شوید تا در صورت بروز هر گونه مشکلی در اسرع وقت آن را برطرف کنید.

علائم خرابی لامپ مگنترون ماکروفر

  • روند گرم کردن غذا به درستی انجام نمی شود.
  • بیشتر اوقات بوی سیم سوخته استشمام خواهید کرد.
  • میزان گرمای ماکروفر کاهش می یابد.
  • ماکروفر صدا های آزار دهنده ای مانند سوت تولید می کند.
  • بعد از استارت، متوجه صدای جرقه خواهید شد و در ادامه موجب سوختن غذا خواهد شد.

لامپ مگنترون

به چه علتی لامپ مگنترون ماکروفر معیوب می شود؟

در ادامه دلایلی که میتواند متخل شدن کارکرد لامپ مگنترون بشود را به صورت کامل و مرحله به مرحله برای شما آموزش داده ایم.

بروز مشکل در آهنربای لامپ مگنترون

قطعا تا به اینجای مقاله متوجه شدید که در قسمت بالای لامپ مگنترون یک آهن ربا وجود دارد. در صورتی که این آهن ربا بیش از حد استاندارد گرم شود، آسیب خواهد دید و دیگر توان تولید اشعه های الکترومغناطیسی را نخواهد داشت. به همین دلیل معیوب شدن این قطعه باعث مختل شدن عملکرد لامپ مگنترون می شود. برای برطرف کردن این مشکل تنها باید اقدام به تعویض لامپ ماکروفر کنید.

معیوب شدن نازل اشعه لامپ مگنترون

در قسمت بالای لامپ مگنترون یک لوله ی مسی قرار گرفته که احتمال ذوب شدن یا سوختن آن با حرارت بالا، وجود دارد. در صورتی که این مشکل برای شما پیش آمده بود باید در اسرع وقت لامپ مگنترون را تعویض نمایید. اگر قصد بررسی نازل اشعه در لامپ ماکروفر را دارید، باید در مرحله ی اول صفحه میکا را جدا کنید.

بروز مشکل در سیم کشی ها و اتصالات

برای افزایش ایمنی، در ماکروفر دو میکروسوییچ نصب شده که در حین باز و بسته کردن درب دستگاه، آنها قطع و وصل می شوند. در صورتی که این دو میکروسوییچ و اتصالات مربوط به آنها معیوب شوند جریان در مدار قطع خواهد شد و لامپ مگنترون آسیب خواهد دید. برای برطرف کردن این مشکل ابتدا اتصالات را بررسی نمایید و در صورت نیاز میکروسوییچ ها را تعویض کنید.

سوختگی ترمینال

داخل لامپ یک عایق هست که از لامپ در برابر ولتاژ بالا محافظت میکند. اگر آسیبی به عایق برسد باعث از کار افتادن وشکستن لامپ میشود در صورت خرابی باید حتما آن را در اسرع وقت تعویض کنید، چون باعث آسیب به دستگاه و لامپ میشود.

خرابی آنتن سر لامپ

در بالای سرلامپ آنتنی وجود دارد که ولتاژبسیار بالایی رادر خود جا میدهد، گر آسیبی به این قطعه برسد نه تنها عملکرد دستگاه با اختلال رو به و میشود بلکه متواند باعث ترکیدن یا سوختن لامپ هم بشود. پس در صورت خرابی آن را بدون هیچ چون چرایی تعویض کنید.

خرابی سر لامپ

چگونه متوجه شویم که لامپ مگنترون سالم است؟

در مرحله ی اول باید اتصالات را از لامپ مگنترون جدا کنید.
سپس مقیاس اهم سنج را بر روی بالاترین مقدار ممکن بگذارید و یک پایه آن را بر روی ترمینال لامپ و پایه ی دیگر را بر روی ترمینال دیگر لامپ قرار دهید.
در گام بعدی باید مقدار اهم سنج را اندازه بگیرید و بعد پایه های آن را جا به جا کنید.
اگر عددی که به شما نشان داده شد زیر 1 بود مطمئن باشید که لامپ مگنترون آسیب ندیده است و سالم می باشد.

آزمایش دیگری برای بررسی لامپ مگنترون ماکروفر

مجددا مقیاس اهم سنج را بر روی بالاترین مقدار ممکن بگذارید، سپس یک پایه آن را بر روی ترمینال لامپ و دیگری را بر روی بدنه نگهدارنده لامپ قرار دهید.
اگر مدار باز یا ماکسیمم مقدار ممکن را مشاهده کردید، لامپ مگنترون معیوب نیست.

سخن پایانی

امروز در این مقاله برایتان علت خراب شدن لامپ مگنترون ماکروفر دوو را بیان کردیم، همچنین به طور کامل درباره ی عملکرد این قطعه توضیح دادیم تا اطلاعات جامع و کامل تری بدست آورید. در صورتی که هر یک از علائم و نشانه های معیوب شدن لامپ مگنترون را مشاهده کردید، در اسرع وقت آن را تعویض کنید. به شما توصیه می کنیم که حتما با یک تعمیرکار حرفه ای تماس بگیرید و از او کمک بخواهید تا به دستگاه آسیب های بیشتری وارد نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + سیزده =