علل خارج شدن آب از قسمت جا پودری ماشین لباسشویی

علل خروج آب از جاپودری ماشین لباسشویی

می 18, 2022
علت یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال دوو

علت یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال دوو و راه حل آن

می 31, 2022
نمایش همه

علت صدای یخچال دوو چیست؟

مهم ترین عوامل صدای یخچال فریزر دوو چیست؟

علت صداهای طبیعی و غیر طبیعی یخچال فریزر دوو

شاید برای شما پیش آمده باشید که از صدای یخچال خود آزرده شوید. در هنگام مواجهه با صدای یخچال ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا این صدای طبیعی است یا بیانگر ایراد در یکی از قطعات یخچال است؟ آیا باید برای صدای یخچال از تعمیرکار کمک گرفت و به سرعت مشکل را حل کرد یا می‌توان با آن مدارا کرد؟ یخچال فریزرهای دوو هر چند از عملکرد خوبی برخوردارند، اما ممکن است مانند تمام یخچال ‌فریزرهای سایر برندها گاهی اوقات صداهای غیر طبیعی از خود تولید کنند. با نمایندگی مجاز تعمیر دوو در این مقاله همراه باشید تا با هم بررسی کنیم که علت صدای یخچال دوو چیست؟

صداهای طبیعی یخچال دوو چیست؟

عوامل ایجاد کننده صدای طبیعی در یخچال دوو

همانطورکه گفتیم در هنگام مواجهه با صدای یخچال ابتدا باید بررسی کنیم که این صدا طبیعی است یا غیر طبیعی؟ صداهایی مثل تیک تیک (صدای کار کردن شیر برق‌ها یا رله دستگاه)، صدای یخ ساز هنگام تولید یخ، صدای ناشی از برخورد ظروف مواد غذایی با قسمت داخلی یخچال، صدای بدنه یخچال (ناشی از عدم تراز پایه های یخچال) و صدای کمپرسور از مهم‌ترین عوامل صدای یخچال است اما این صداها کاملا طبیعی بوده و برخی از آن‌ها مانند تراز نبودن پایه‌های یخچال یا صدای کمپرسور موتور یخچال به راحتی قابل حل می‌باشد.

توجه داشته باشید که این صداها در هنگام شب که خانه ساکت‌تر است ممکن است بیشتر و غیرعادی‌تر بنظر بیایند اما جای نگرانی وجود ندارد.

ریشه یابی صدای زیاد و غیرطبیعی یخچال

یخچال در زمان کار کردن عادی خود صدایی شبیه صدای زمزمه دارد که باعث آزار انسان نمی‌شود. این در حالتی است که کمپرسور در حال تلاش برای خارج کردن هوای گرم از محیط داخلی یخچال می‌باشد، یک وضعیت نرمال به حساب می‌آید. در این صورت اگر در فاصله چند متری از یخچال خود قرار داشته باشید، می‌توانید صدای آرام آن را بشنوید. ولی در اینجا می‌خواهیم شما را با وضعیتی آشنا کنیم که صدای تولید شده توسط یخچال دوو بیش از حد نرمال خود باشد.

اختلال در سیستم موتور

همان طور که در بالا اشاره شد، یکی از دلایل به گوش رسیدن صدای زیاد و غیرطبیعی یخچال می‌تواند مربوط به موتور آن باشد. بنابراین یخچال را کمی جلو بکشید و در حالی که مشغول به کار است، به دنبال منبع صدا بگردید. اگر مشکل صدای زیاد و غیر طبیعی یخچال مربوط به کمپرسور آن باشد، معمولاً یخچال در زمان خاموش شدن یا شروع به کار صدای ناهنجاری از خود تولید خواهد کرد. بنابراین در این صورت می‌توانید به سراغ قطعات کمپرسور یخچال بروید.

مقالات مرتبط  دلایل سوختن موتور یخچال و راه های تشخیص آن

بررسی لوله های کندانسور یخچال

بررسی لوله های کندانسور یخچال دوو

تعمیر کار در حال بررسی مشکل صدای یخچال در کندانسور می باشد

لوله‌های کندانسور، همان لوله‌های فلزی هستند که گاز مبرد را به گردش در می‌آورند. معمولاً سر و صدای این بخش مربوط به زمانی می‌شود که یخچال به تازگی جابجا شده باشد. لذا اگر جدیداً یخچال خود را جابجا نکرده‌اید، به لوله های کندانسور آن نیز شک نداشته باشید.

اختلال در دمپر یخچال فریزر

معمولاً دمپر بین فریزر و یخچال قرار دارد. بدین ترتیب که دمپر محفظۀ خود را به روی هوای سرد فریزر باز می‌کند تا بخشی از آن هوا وارد یخچال شود. اگر به مرور زمان دمپر فرسوده و یا کثیف شود، با هر باز و بسته شدن می‌تواند ایجاد سر و صدای مزاحم کند. البته این قطعه به راحتی قابل بررسی است.

*هشدار*

یخچال فریزرهای دوو جزو آن دسته از یخچال‌های امروزی و پیشرفته هستند که از مکانیزم ساده ای برخوردار نیستند. لذا هرگونه اقدام خودسرانه برای تعمیر یا تعویض قطعات آن به وسیله افراد غیر ماهر می تواند باعث بروز خسارت های شدید مالی و یا حتی جانی شود. لذا به شما توصیه می کنیم که ضمن رعایت موارد ایمنی و تأمین برق استاندارد از طریق دستگاه محافظ برق برای  یخچال، در زمان بروز هر گونه ایرادی در یخچال های دوو حتماً مراتب را با نمایندگی های مجاز دوو که حتماً در شهر شما نیز فعالیت دارند در میان بگذارید.

جمع بندی

ما در این مقاله سعی کردیم ابتدا به این قضیه پی ببریم که صدای یخچال طبیعی است یا خیر. پس از این که متوجه شدیم صدای یخپال ما غیر طبیعی است، علت آن را بررسی می‌کنیم. در این مقاله مهم‌ترین عوامل صدای غیر طبیعی یخچال نام برده شد. البته دلایل دیگری که از احتمال و شیوع کمتری برخوردارند نیز مانند ایراد پروانه فن یخپال، صدای قل قل مانند ناشی از روغن کمپرسور یخچال، صدای گاز یخچال و … نیز می‌تواند علت صدای یخچال دوو شما باشد.

در هنگام مواجهه با صداهای غیر طبیعی پیش از آنکه اقدامی انجام دهید حتما با نمایندگی تعمیرات یخچال دوو تماس بگیرید و مشکل صدای یخچال فریزر خود را با آن‌‌ها در میان بگذارید. یخچال‌های امروزی از ععملکرد پیچیده‌ای برخوردارند و ممکن است هرگونه اقدام غیرحرفه ای باعث ایجاد خسارات جبران ناپذ یری به دستگاه شما گردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *