خطوط ویژه تلفن های شبانه روزی 

بوی بد ماشین ظرفشویی

علت بوی بد ماشین ظرفشویی Daewoo و نحوه رفع آن

فهرست مطالب

گاهی اوقات ممکن است پس از اتمام کار ماشین ظرفشویی، زمانی که درب آن را باز می کنید، بویی نامطبوع به مشامتان برسد که علت آن را ندانید و این امر موجب شود که دیگر از شستن ظروف در ماشن منصرف شده و سختی شستن ظرف با دست را به جان بخرید. اما مشکل این بوی بد می تواند با استفاده از چند ترفند ساده به راحتی رفع شود. ما در این مقاله به شما علت بوی بد ماشین ظرفشویی و راهکارهایی برای رفع آن را می گوییم تا دیگر با خیالی آسوده شستن ظروف خود را به ماشین ظرفشویی تان بسپارید.

علت بوی بد ماشین ظرفشویی

معمولا علت بوی بد ماشین ظرفشویی مربوط به گرفتگی شیلنگ تخلیه ، فیلتر، ، بازوی آب پاش، مسدود بودن مسیر فاضلاب ، کثیفی سبد و کثیفی لاستیک درب ماشین می باشد که در ادامه به شرح مفصل هریک می پردازیم:

گرفتگی شیلنگ تخلیه؛ علت بوی بد ماشین ظرفشویی

شیلنگ تخلیه ظرفشویی آب کثیف و آلوده داخل ماشین را پس از اتمام کار تخلیه می کند. حال اگر شیلنگ دچار گرفتگی یا انسداد بوده، خم یا پیچ خورده باشد؛ می تواند علت بوی بد ماشین ظرفشویی باشد.

راه حل

شیلنگ تخلیه را چک کنید تا دچار گرفتگی نباشد، همچنین از سالم بودن شیلنگ اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت اقدام به تعویض آن نمایید.

 گرفتگی-شیلنگ-تخلیه

کثیفی واشر یا لاستیک دور درب ظرفشویی

زمانی که ظروف با باقی مانده غذا در ماشین قرار داده می شوند، امکان تجمع ذرات غذا در لای درز های لاستیک دور درب ظرفشویی وجود دارد که این امر در طولانی مدت سبب تولید باکتری و ایجاد بوی بدی در داخل ماشین ظرفشویی می شود.

راه حل

قبل از آنکه ظروف را داخل ظرفشویی بگذارید ابتدا با یک دستمال، کاملا ظرف را از باقی مانده غذا پاک کنید. همچنین در انتهای کار یک پارچه نخی را به سرکه آغشته کنید، و پس از هر بار استفاده از ماشین، لاستیک دور درب را تمیز کنید.

 کثیفی-واشر-یا-لاستیک-دور-درب-ظرفشویی

گرفتگی بازوی آبپاش؛ عامل بوی بد ظرفشویی

بازوی آب پاش وظیفه‌ی پخش آب بر روی ظروف برای شستن آن ها را بر عهده دارد. زمانی که منافذ بازوی های آبپاش بر اثر ذرات باقی مانده غذا دچار گرفتگی شود ظرف ها به خوبی شسته نشده و کثیف ماندن ظروف، باقی ماندن چربی، بوی غذای مانده؛ موجب تولید بوی بد در داخل ظرفشویی می شود.

راه حل

بازوهای آبپاش را از  دستگاه جدا کرده، سپس با مواد شوینده یا سرکه سفید اقدام به تمیز کردن و خارج نمودن ذرات غذا از آن نمایید.

 گرفتگی-بازوی-آبپاش

کثیف بودن سبد؛ علت بوی بد ماشین ظرفشویی دوو

سبد ظرفشویی در واقع محفظه ای است که ظروف در داخل آن قرار می گیرند. اگر این سبد هر چند وقت یکبار تمیز و شسته نشود، ممکن است به علت کثیفی و آلودگی باعث تولید بوی بد داخل دستگاه شود.

راه حل

سبدها را از ماشین خارج کنید، سپس با استفاده از یک مسواک یا اسکاچ آغشته به مواد شوینده یا سرکه کاملا آن را تمیز کنید سپس سبد را آبکشی کرده و مجددا داخل دستگاه قرار دهید.

 کثیف-بودن-سبد.

گرفتگی فیلتر ظرفشویی

فیلتر تخیله، ذرات باقی مانده غذا را توسط جریان شدید آب به قسمت پایین محفظه هدایت کرده و سپس تخلیه می کند و مانع گرفتگی فاظلاب می شود. زمانی که فیلتر به علت تجمع ذرات غذا دچار انسداد و گرفتگی شود، این امر سبب به وجود آمدن کپک ها و ایجاد بوی نامطبوع در ماشین می شود.

راه حل

برای دسترسی به فیلتر، گیره دندانه‌دار پایین را 90 درجه در جهت عکس عقربه های ساعت بچرخانید تا فیلتر رااز دستگاه جدا کرده و سپس با مواد شوینده و آب  آن را تمیز کرده و بشویید.

 گرفتگی-فیلتر-ظرفشویی

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی

با استفاده از 2 ترفند کاربردی که در ادامه به شما خواهیم گفت، دیگر از شر بوی بد دستگاهتان راحت شوید:

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی با سرکه

  1. سرکه را داخل ظرفی ریخته و در محفظه داخلی ماشین ظرفشویی قرار دهید.
  2. چرخه شستشو را در بالاترین درجه آب گرم تنظیم کرده و ماشین را روشن نمایید.
  3. سرکه به دلیل خاصیت پاک کنندگی و اسیدی بالایی که دارد موجب تمیز شدن داخل دستگاه و رفع بوی بد ماشین می شود.

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی با جوش شیرین

  1. مقداری جوش شیرین در کف محفظه داخلی ظرفشویی بریزید
  2. چرخه شستشو را در بالاترین درجه آب گرم تنظیم کرده. می توانید ماشین را در حالت Sensitive یا Automatic   بگذارید.
  3. جوش شیرین نیز با خاصیت پاک کنندگی خود، موجب رفع بوی بد ماشین ظرفشویی می شود.

رفع-بوی-بد-ماشین-ظرفشویی-با-سرکه-و-جوش-شیرین

سخن آخر

در این مقاله به علت بوی بد ماشین ظرفشویی و راهکارهایی برای رفع آن پرداخته شده است. توصیه می شود علاوه بر رعایت موارد ذکر شده، محفظه داخلی ماشین ظرفشویی را هر چند مدت یکبار با مواد شوینده قوی، جرم گیر و بوگیرهای مختلف تمیز کنید و بشویید تا از بوی بد دستگاه جلوگیری نمایید.