خطوط ویژه تلفن های شبانه روزی 

بوی بد ماشین ظرفشویی

علت بوی بد ماشین ظرفشویی و نحوه رفع آن

فهرست مطالب

اگر شما هم به مشکل بوی بد ماشین ظرفشویی برخورده اید، این مقاله مخصوص شماست.

گاهی اوقات ممکن است پس از اتمام کار ماشین ظرفشویی، زمانی که درب آن را باز می کنید، بویی نامطبوع به مشامتان برسد که علت آن را ندانید و این امر موجب شود که دیگر از شستن ظروف در ماشن منصرف شده و سختی شستن ظرف با دست را به جان بخرید. اما مشکل این بوی بد می تواند با استفاده از چند ترفند ساده به راحتی رفع شود. ما در این مقاله از نمایندگی تعمیرات ظرفشویی دوو به شما علت بوی بد ماشین ظرفشویی و راهکارهایی برای رفع آن را می گوییم تا دیگر با خیالی آسوده شستن ظروف خود را به ماشین ظرفشویی تان بسپارید.

علت بوی بد ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی یک وسیله بسیار مفید و کاربردی در خانه است که به شما کمک می‌کند ظروف خود را به راحتی و به شکل بهداشتی شستشو دهید. اما گاهی اوقات ممکن است با بوی بدی در داخل ماشین ظرفشویی مواجه شوید که می‌تواند تجربه شستشوی ظروف را ناخوشایند کند. بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی می‌تواند از موارد مختلفی ناشی شود، از جمله: گرفتگی شیلنگ تخلیه ، فیلتر، ، بازوی آب پاش، مسدود بودن مسیر فاضلاب ،کثیفی سبد و کثیفی لاستیک درب ماشین می باشد که در ادامه به شرح مفصل هریک می پردازیم:

گرفتگی شیلنگ تخلیه؛ علت بوی بد ماشین ظرفشویی

شیلنگ تخلیه ظرفشویی آب کثیف و آلوده داخل ماشین را پس از اتمام کار تخلیه می کند. حال اگر شیلنگ دچار گرفتگی یا انسداد بوده، خم یا پیچ خورده باشد؛ می تواند علت بوی بد ماشین ظرفشویی باشد.

راه حل

شیلنگ تخلیه را چک کنید تا دچار گرفتگی نباشد، همچنین از سالم بودن شیلنگ اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت اقدام به تعویض آن نمایید.

کثیفی واشر یا لاستیک دور درب ظرفشویی

زمانی که ظروف با باقی مانده غذا در ماشین قرار داده می شوند، امکان تجمع ذرات غذا در لای درز های لاستیک دور درب ظرفشویی وجود دارد که این امر در طولانی مدت سبب تولید باکتری و ایجاد بوی بدی در داخل ماشین ظرفشویی می شود.

راه حل

قبل از آنکه ظروف را داخل ظرفشویی بگذارید ابتدا با یک دستمال، کاملا ظرف را از باقی مانده غذا پاک کنید. همچنین در انتهای کار یک پارچه نخی را به سرکه آغشته کنید، و پس از هر بار استفاده از ماشین، لاستیک دور درب را تمیز کنید.

گرفتگی بازوی آبپاش؛ عامل بوی بد ظرفشویی

بازوی آب پاش وظیفه‌ی پخش آب بر روی ظروف برای شستن آن ها را بر عهده دارد. زمانی که منافذ بازوی های آبپاش بر اثر ذرات باقی مانده غذا دچار گرفتگی شود ظرف ها به خوبی شسته نشده و کثیف ماندن ظروف، باقی ماندن چربی، بوی غذای مانده؛ موجب تولید بوی بد در داخل ظرفشویی می شود.

راه حل

بازوهای آبپاش را از  دستگاه جدا کرده، سپس با مواد شوینده یا سرکه سفید اقدام به تمیز کردن و خارج نمودن ذرات غذا از آن نمایید.

مقالات مرتبط: تعویض بازوی اسپری ماشین ظرفشویی

کثیف بودن سبد؛ علت بوی بد ماشین ظرفشویی

سبد ظرفشویی در واقع محفظه ای است که ظروف در داخل آن قرار می گیرند. اگر این سبد هر چند وقت یکبار تمیز و شسته نشود، ممکن است به علت کثیفی و آلودگی باعث تولید بوی بد داخل دستگاه شود.

راه حل

سبدها را از ماشین خارج کنید، سپس با استفاده از یک مسواک یا اسکاچ آغشته به مواد شوینده یا سرکه کاملا آن را تمیز کنید سپس سبد را آبکشی کرده و مجددا داخل دستگاه قرار دهید.

گرفتگی فیلتر ظرفشویی

فیلتر تخیله، ذرات باقی مانده غذا را توسط جریان شدید آب به قسمت پایین محفظه هدایت کرده و سپس تخلیه می کند و مانع گرفتگی فاظلاب می شود. زمانی که فیلتر به علت تجمع ذرات غذا دچار انسداد و گرفتگی شود، این امر سبب به وجود آمدن کپک ها و ایجاد بوی نامطبوع در ماشین می شود. برای مثال اگر شما ظرف های کثیف را قبل از قرار دادن در دستگاه طبق اصول تمیز  نکنید، فیلتر ماشین ظرفشویی ممکن است در طول زمان با رسوبات و آلودگی‌ها مسدود شود و این مشکل پدید آید.

راه حل

برای دسترسی به فیلتر، گیره دندانه‌دار پایین را 90 درجه در جهت عکس عقربه های ساعت بچرخانید تا فیلتر رااز دستگاه جدا کرده و سپس با مواد شوینده و آب  آن را تمیز کرده و بشویید.

گرفتگی فیلتر ظرفشویی

استفاده نادرست از مواد شوینده

استفاده نادرست از مواد شوینده نیز عامل بعدی برای ایجاد بوی بد ماشین ظرفشویی دوو است.

موضوع مهمی که در استفاده از ماشین ظرفشویی دوو اهمیت ویژه ای دارد، انتخاب درست مواد شوینده است. مواد شوینده های گوناگونی در بازار موجود است که شما باید با توجه به نوع کاربری و مدل دستگاه خود، در انتخاب آن توجه داشته باشید.

استفاده از مواد شوینده نادرست یا بیش از حد می‌تواند باعث تشکیل روغن‌ها و رسوبات در داخل ماشین ظرفشویی شود که به بوی بد منجر می‌شود. همچنین، استفاده از مواد شوینده با ترکیبات شیمیایی قوی می‌تواند باعث فاسد شدن قطعات داخلی ماشین ظرفشویی شده و بوی بدی را تولید کند.

تاثیر رطوبت در ایجاد بوی بد ماشین ظرفشویی

تاثیر رطوبت در ایجاد بوی بد ماشین ظرفشویی موردی است که خیلی ها با آن آشنا هستند.

در کل وسایلی که در دارند و داخل آن رطوبت ایجاد می شود، در صورتی که نکات بهداشتی رعایت نشود، بعد از یک مدت بو می گیرند. ماشین ظرفشویی دوو نیز با همین مشکل سر و کار دارد.

رطوبت باعث رشد قارچ و باکتری‌ها در داخل ماشین ظرفشویی می‌شود که می‌تواند به بوی بد منجر شود. اگردستگاه پس از استفاده به درستی خشک نشود، رطوبت در داخل آن جمع می‌شود و باعث تولید بوی نامطبوع می‌شود.

برای حل این مشکل چه کنیم؟

برای جلوگیری از این مشکل، بعد از استفاده از ماشین ظرفشویی، برای مدتی درب آن را باز بگذارید تا رطوبت داخل آن، به صورت کامل خارج شود. سپس با یک دستمال تمیز و خشک داخل ماشین را خشک کنید. 

زمانی که از خشک بودن کامل ماشین اطمینان حاصل کردید، درب آن را ببندید.

پس از مدتی خود به خود بوی بد داخل دستگاه از بین می رود.

وجود رسوبات و آلودگی ها

یکی از علت های رایج ایجاد بوی بد در ماشین ظرفشویی دوو، وجود رسوبات و آلودگی ها در دستگاه است.

با گذشت زمان، رسوبات و آلودگی‌ها در داخل ماشین ظرفشویی تشکیل می‌شوند. این رسوبات می‌توانند شامل روغن‌ها، چای، قهوه، غذا و غیره باشند. هرچه زمان می گذرد و دستگاه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، مقدار این آلودگی ها در ماشین شما بیشتر شده و باعث ایجاد بوی ناخوشایند در آن می شوند.

راه حل چیست؟

اول اینکه حتما ظرف ها را قبل از اینکه داخل ماشین قرار دهید، به مقدار قابل قبولی پاکسازی کنید. 

و دوم، هر چند وقت یکبار داخل ماشین ظرفشویی را با مواد شوینده ی مناسب کاملا تمیزکرده و از عدم وجود آلودگی اطمینان حاصل کنید.

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی

با استفاده از 2 ترفند کاربردی که در ادامه به شما خواهیم گفت، دیگر از شر بوی بد دستگاهتان راحت شوید:

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی با سرکه

  1. سرکه را داخل ظرفی ریخته و در محفظه داخلی ماشین ظرفشویی قرار دهید.
  2. چرخه شستشو را در بالاترین درجه آب گرم تنظیم کرده و ماشین را روشن نمایید.
  3. سرکه به دلیل خاصیت پاک کنندگی و اسیدی بالایی که دارد موجب تمیز شدن داخل دستگاه و رفع بوی بد ماشین می شود.

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی با جوش شیرین

  1. مقداری جوش شیرین در کف محفظه داخلی ظرفشویی بریزید
  2. چرخه شستشو را در بالاترین درجه آب گرم تنظیم کرده. می توانید ماشین را در حالت Sensitive یا Automatic   بگذارید.
  3. جوش شیرین نیز با خاصیت پاک کنندگی خود، موجب رفع بوی بد ماشین ظرفشویی می شود.

سخن آخر

در این مقاله به علت بوی بد ماشین ظرفشویی و راهکارهایی برای رفع آن پرداخته شده است. توصیه می شود علاوه بر رعایت موارد ذکر شده، محفظه داخلی ماشین ظرفشویی را هر چند مدت یکبار با مواد شوینده قوی، جرم گیر و بوگیرهای مختلف تمیز کنید و بشویید تا از بوی بد دستگاه جلوگیری نمایید.