مهم ترین عوامل صدای یخچال فریزر دوو چیست؟

علت صدای یخچال دوو چیست؟

می 24, 2022
نمایش همه

علت یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال دوو و راه حل آن

علت یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال دوو

فارغ از برند یخچال شما، یخ زدن مواد غذایی در داخل یخچال یکی از رایج ترین مشکلاتی است که بسیاری از خانم های خانه دار با یخچال فریزرهای خود دارند. خیلی اوقات این مشکل باعث می‌شود تا بعضی از مواد غذایی داخل یخچال از دهن افتاده و دیگر میلی به خورده شدن برای آن ها وجود نداشته باشد. گاهی اوقات نیز باعث خراب شدن آن مواد غذایی می شود. این مشکل در تمامی برندها وجود دارد؛ ولی ما در این پست قصد داریم تا به علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال دوو بپردازیم. شما در انتهای این متن خواهید آموخت  که برای جلوگیری از یخ زدگی مواد غذایی در یخچال چه باید کرد. با نمایندگی تعمیرات دوو همراه باشید.

یخ زدن مواد غذایی در یخچال

طبیعی است که در اولین اقدام پس از مواجه شدن با میوه و مواد غذایی در یخچال دوو، به سراغ تنظیمات دمای آن می‌روید. زیرا مهم ترین دلیل یخ زدن مواد غذایی در داخل یخچال بر هم خوردن تنظیمات دمایی و اُفت شدید دما می‌باشد. بنابراین به این نکته توجه داشته باشید همیشه دمای مناسب  داخل یخچال در بازۀ 3.5 تا 5.5 درجه سانتی‌گراد است. لذا هر چند وقت یک بار تنظیمات دمای آن را بررسی کنید.

البته به این نکته توجه داشته باشید که محل قرار گرفتن مواد غذایی در داخل یخچال نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. مثلاً کشوی زون، ویژه نگهداری سبزیجات و میوه ها است و اگر این مواد غذایی را در داخل طبقات و یا قفسه‌های دیگر قرار دهید، به درستی نگهداری نمی‌شوند. برای نگهداری مواد غذایی در داخل یخچال به دستورالعمل هایی که در دفترچه راهنمای یخچال فریزر دوو ارائه شده است، توجه داشته باشید.

اگر موارد بالا مورد بررسی قرار گرفتند، ولی مشکل یخ زدگی مواد غذایی همچنان ادامه داشت، به این موضوع توجه کنید که آیا مواد غذایی در مقابل دریچه های خروجی و کانال‌های خنک کننده قرار  نداشته باشند. این کانال ها وظیفه انتقال هوای سرد به داخل کابین یخچال را بر عهده دارند اگر مواد غذایی در نزدیکی این کانال ها قرار داشته باشند نیز منجمد خواهند شد.

به شما توصیه می کنیم دمای فریزر را به حالت نرمال تغییر دهید. ولی توجه داشته باشید که زیاد کار کردن یخساز یخچال هم می‌تواند فریزر را بیش از حد خنک کند. لذا یکی از دلایل یخ بستن مواد غذایی در داخل یخچال دوو همین موضوع است. خالی بودن بیش از حد یخچال هم می تواند موازنه دمای داخل یخچال را بر هم بزند و باعث خنک شدن بیش از حد آن شود.

دلایل انجماد مواد غذایی در یخچال دوو

دلایل مختلفی می‌تواند باعث یخ زدن و انجماد غذا درون یخچال شود که برخی از آن‌ها جنبه ساده تر اما برخی از آن‌ها جنبه پیچیده و فنی دارند. در ادامه به هر یک از دلایل خواهیم پرداخت.

1- دریچه های هوا مسدود شده

یخچال شما باید خنک بماند! حتی با تکنولوژی مدرن، حفظ دمای به صورت یکپارچه در این دستگاه ها می تواند دشوار باشد. دریچه های هوا جریان هوا را حفظ می کنند و به سردی یکنواخت یخچال کمک می کنند

مشکل می تواند این باشد که مواد غذایی زیادی وجود دارد که دریچه های هوای داخل یخچال شما را مسدود می کند. در این صورت ممکن است برخی از غذاها در معرض هوای سرد بیشتری قرار گرفته و منجمد شوند. می توانید این مشکل را با برداشتن مقداری از مواد غذایی در یخچال برطرف کنید. برای مثال، اگر مقدار زیادی غذا در قفسه پایینی دارید، ممکن است لازم باشد مقداری از آن را بیرون بیاورید.

2- وجود ایراد در ترموستات یخچال

در زمان بررسی دمای داخل یخچال ممکن است متوجه وجود ایراد در ترموستات آن شوید. برای تست ترموستات کافی است یک فنجان پر از آب و یک دماسنج در داخل آن را در داخل یخچال و بر روی یکی از قفسه های یخچال قرار دهید و دما را بالا و پایین ببرید. درب یخچال را ببندید و برای مدت ۶ تا ۸ ساعت آن را بسته نگه دارید. پس از این مدت زمان اگر دمای داخل آن با تغییراتی که در ترموستات ایجاد کرده‌اید مطابقت نداشته باشد، می‌تواند نشان دهندۀ بروز نقص در سیستم ترموستات باشد و برای رفع آن باید از یک تعمیرکار مورد تأیید نمایندگی دوو استفاده کنید.

مقالات مرتبط  علت برفک زدن یخچال چیست؟

3- وصل نبودن یخساز به آب ورودی

گاهی اوقات ممکن است بنا به دلایلی مثلاً جابجایی یخچال فریزر، آب ورودی به یخساز قطع شده باشد و یخساز به شلنگ وصل نباشد. در این صورت یخساز با فعالیت بیجای خود ضمن آن که صدای وزوز می دهد، به سرد شدن محیط یخچال و حتی سردتر شدن محیط فریزر کمک می‌کند و باعث انجماد مواد غذایی داخل یخچال می شود. در چنین مواردی ضمن خاموش کردن یخساز، از یک تعمیرکار حرفه‌ای بخواهید که نسبت به وصل مجدد شلنگ آب اقدام نماید.

4- خوب چفت نشدن درب های یخچال

درزگیر درب یخچال

درزگیرهای اطراف درب یخچال و فریزر شما به حفظ هوای سرد کمک می کند. اگر یکی یا هر دوی این ها نشتی داشته باشند، یخچال شما برای حفظ دمای ثابت سخت تر کار می کند. متأسفانه، این فرآیند می تواند منجر به سردتر شدن قسمت هایی از یخچال و در نتیجه انجماد مواد غذایی شود.

5- کنترل دمپر

دمپر یخچال

دمپر یکی دیگر از قطعاتی است که میتواند منجر به انجماد غذا شود. برای کنترل دمای یخچال، یک دمپر باز و بسته می شود تا هوا از فریزر وارد شود. اگر این مکانیسم در حالت باز قرار گیرد، هوای سرد بیش از حد وارد بخش غذای تازه می شود. بنابراین، زمانی که غذای شما یخ می زند، به این دلیل است که هوای سرد بیش از حد وارد بخش غذای تازه می شود.

دمپر را می توان در قسمت بالای یخچال ساید بای ساید یافت. این دمپر میزان ورود هوا به بخش غذای تازه را کنترل می کند. اگر مواد غذایی در قسمت نگهدارنده مواد غذایی به صورت تازه یخ می زنند، ممکن است به دلیل نقص در این قطعه باشد. باز بودن دمپر بخاطر معیوب بودن خود قطعه یا معیوب بودن ترموستات کنترل کننده آن می‌باشد.

6-برد کنترل دما

برد یخچال دوو

برد کنترل دما مانند مغز یخچال است. اگر به درستی کار نکند، ولتاژ مداوم را به موتورهای کمپرسور یا فن ارسال می کند. این کار باعث سرد شدن بیش از حد یخچال می شود. قبل از بررسی تمامی قطعات دیگر که احتمال بروز چنین مشکلی را رقدم زده اندمانند ترموستات و کندانسور، برد کنترل را تعویض ننمایید.

روش های جلوگیری از انجماد مواد غذایی در یخچال دوو

1- دمای یخچال را در بهترین شرایط یعنی بین 5 تا 5.5 درجه سانتی گراد و در فریزر بین منفی 16 تا منفی 18  درجه سانتی گراد قرار دهید

2- از چسبیدن یا نزدیکی بیش از حد ظروف مواد غذایی به خصوص مواد غذایی حساس مثل سس، تخم مرغ، میوه‌ها و سبزیجات در مقابل دریچه های هوای داخل یخچال جلوگیری کنید.

3- از قرار دادن مواد غذایی حساس مثل سس، تخم مرغ، میوه ها و سبزیجات در مقابل دریچه های هوای سرد یخچال جلوگیری کنید

4- هر از چند گاهی دمای داخل یخچال و فریزر را مورد بررسی قرار دهید و در صورت لزوم از یک تعمیرکار با تجربه درخواست کنید که دمای یخچال شما را تنظیم کند و به شما آموزش دهد

5- واشر درب یخچال خود را بررسی کنید، اگر مشکوک هستید که درهای یخچال شما ممکن است نشتی داشته باشد، مدتی را به تمیز کردن و بازرسی درزگیر درب اختصاص دهید. در صورت پاره شدن، تاب برداشتن یا فرسودگی، فوراً آنها را تعویض کنید.

همه موارد بالا را چک کرده ام اما هنوز مواد غذایی درون یخچال منجمد می شود. چه باید کرد؟

اگر همه موارد بالا را چک کردید اما هنوز یخچال شما مشکل انجماد مواد غذایی را داشت، دو احتمال وجود خواهد داشت. اول این که یکی از موارد بالا به درستی امتحان و اجرا نشده باشد و دوم این که مشکل فنی مانند کمپرسور یا یخ ساز یخچال فریزر علت این اتفاق باشد که در این هر دو صورت بهتر است به نمایندگی تعمیرات یخچال فریزر دوو مراجعه کنید و مشکل خود را با آن ها در میان بگذارید. تکنسین های دوو با توجه به دانش و تجربه مشکل شما را در اسرع وقت تشخیص داده و در کمترین زمان برطرف خواهند نمود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *