خطوط ویژه تلفن های شبانه روزی 

علت یخ زدن کولر گازی در زمستان

فهرست مطالب

در برخی از موارد ممکن است که در ایام زمستان کولر گازی شما عزیزان با مشکلاتی مثل یخ زدگی رو به رو شود به همین دلیل در این مقاله به بیان نکاتی در مورد علت یخ زدن کولر گازی دوو پرداختیم تا بتوانید در لحظه بهترین تصمیم ها را بگیرید و به رفع مشکلاتی از این قبیل بپردازید. همچنین علت هایی را که سبب می شوند تا اسپیلت شما یخ بزند را برایتان بیان نمودیم و در نهایت یک نتیجه گیری کلی نیز انجام دادیم. برای افزایش میزان آگاهی و اطلاعاتتان در این باره با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

در صورت داشتن هر گونه سوالی می توانید با نمایندگی تعمیرات کولر گازی دوو به شماره 22225007-021 تماس بگیرید تا تعمیرکارن متبحر شما را راهنمایی کنند.

آیا کولر گازی در فصل زمستان یخ می زند؟

در روز های سرد زمستان گاها دیده شده است که دستگاهتان یخ می زند و این را از جمع شدن یخ ها بر روی سطح مسی در می یابید حتی تعداد دفعات زیادی بوده که میزان این یخ زدگی به شدت بالا رفته تا جایی که مانند یک بلوک یخ سر تا سر اسپیلت را فراگرفته است. اما نگران چنین چیز هایی نباشید زیرا می توانید به اسانی در صدد رفع مشکل برآیید. با یخ زدن مخزن هوا و به وجود آمدن یخ زدگی باز هم قادر خواهید بود تا این مسئله پیش پا افتاده را بر طرف کنید.

پس با این تفاسیر دریافتید که در برخی از اوقات و فصل های سال بایستی به طور ویژه ای از کولر گازیتان مراقبت و نگهداری کنید تا سیستم گرمایشی یا سرمایشی شما دچار مشکل نشود. یکی از راه های پیشنهادی ما به شما این است که با پایان دوران تابستان، فضای بیرونی کولر گازیتان را با روکشی مناسب بپوشانید تا نه تنها از سرما بلکه در برابر باران و برف نیز در امان باشد. در اینجا انتخاب بهترین مکان برای نصب کولر گازی بسیار اهمیت دارد.

البته بدانید که این کار مانع از ریختن برگ ها یا خس و خاشاک های فصل پاییز نمی شود ولی همچنان به عنوان یک لایه محافظتی برای یخ زدن و ورود رطوبت در داخل کویل های کندانسور عمل می کند و از منجمد شدن آن ها جلوگیری می کند. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که ما با حالت عکس این موضوع نیز سر و کار داشته ایم و موضوع بیان شده صرفا یک راه پیشنهادی می باشد چون گاهی اوقات میزان سرما و رطوبت به قدری بالا بوده که در برابر یخ زدگی واکنشی نشان نداده است.

علاوه بر این می دانید که با پوشش دهی کولر گازی، رطوبتی در داخل محوطه آن تجمع پیدا می کند که به تدریج همین رطوبت ها سبب ایجاد کپک ها می شوند لذا برخی توصیه می کنند که در فصل های سرد از انجام چنین کاری خودداری کنید. در بخش بعد دلایل یخ زدن را برایتان به صورت جامع و کامل شرح می دهیم.

آیا کولر گازی در فصل زمستان یخ می زند؟

عمده ترین دلایل یخ زدن کولر گازی در فصل زمستان

در این بخش مهم ترین دلایل یخ زدگی کولر گازی را برای شما آورده ایم با ما همراه باشید.

1) بررسی اواپراتور در کندانسور کولر گازی

درباره گاز (R-22) چه می دانید؟ این گاز خاصیت های فیزیکی گوناگونی را در تمامی سطوح های مختلف فشار دارد و در زمانی که مبرد به وسیله خطوط از سیستم عملکردی گذر می کند در دمایی قرار دارد که یحتمل عمل چگالش در خارج از خط اتفاق می افتد. حال اگر در عملکرد سیستم تغییری ایجاد شود، با تغییر فشار نیز گاز (R-22) نیز متفاوت عمل می کند. در این هنگام هوای مرطوب و گرمی که در فضای اطراف اواپراتور وجود دارد در درون آن انباشته می شوند و باعث ایجاد یخ زدگی بر روی کویل ها خواهد شد. در ابتدای کار این احتمال وجود دارد که یخ زدگی بسیار ناچیز باشد تا اندازه ای که متوجه آن نشوید اما با زیاد شدنش، جریان هوا را تحت تاثیر قرار می دهد و مانع از خوب کار کردن کولر گازی می شود.

2) بررسی جریان هوای ضعیف در اواپراتور

این مشکل زمانی رخ می دهد که کولر گازی شما نمی تواند به اندازه کافی هوای داخل خانه را به دست بیاورد، در نتیجه گرمای کافی نیز تولید نمی کند و با تولید نشدن گرما هم نمی توانید جلوی یخ زدگی را بگیرید. شما باید ابتدا فیلتر های هوا را تست کنید و از تمیز بودنشان اطمینان پیدا نمایید. سپس دریچه های هوایی که در داخل محوطه قرار دارند را امتحان نموده یا حتی مجاری و دریچه های بسته را پیدا بکنید تا مشکلی به وجود نیاید.

3) بررسی کویل های کثیف

کویل های کثیف نیز می توانند یکی دیگر از دلایلی باشند که سبب یخ زدگی می شوند . این یخ ها مجددا جریان هوای مناسب را از بین می برند و به تدریج از یک یخ زدگی جزئی شروع می شود و تا جایی ادامه پیدا می کند که با یک توده همراه خواهید بود. کویل های کثیف مانع از جذب فوری آب می شود و عمل منجمد شدن را تسریع می بخشند.  به جز این ها کویل های تبخیر کننده چون آب را از هوا بیرون می کشند باعث ایجاد چگالش و سپس به حفره تخلیه می روند و با پر شدن حفره، احتمال یخ زدن کویل ها را افزایش می دهد. برای رفع این مسئله چکاپ هایی را هر دو سال یک بار انجام دهید.

4)بررسی فن دمنده آسیب دیده

زمانی که هوای درون کولر گازی خنک می شود، با انباشته شدنشان جریان هوا را به تعلیق می اندازد و در این جا فن دمنده کمک می کند هوای سرد با مکش هوای گرم به بیرون راه پیدا نماید و جایگزین شود. در برخی از موارد شاهد شکستگی یا خراب شدن فن دمنده بوده ایم که جریان هوای درون مخزن را تغییر می دهد و باز هم چگالش بر روی کویل ها را در بر خواهید داشت.

این چگالش بر تبخیر شدن قطره های آب اثر دارد و همچنین باعث می شود تا حفره تخلیه نشود و در نتیجه بدون وجود هوای گرم که در برخی از قطعات دستگاه حرکت می کند، یخ زدگی و منجمد شدن را مشاهده می کنید.

عمده ترین دلایل یخ زدن کولر گازی دوو در فصل زمستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =