خطوط ویژه تلفن های شبانه روزی 

خاموش نشدن فن کولر گازی دوو

مهم ترین دلایل خاموش نشدن فن کولر گازی دوو

فهرست مطالب

خاموش نشدن فن کولر گازی دوو از مشکلات رایج دستگاه های اسپلیت است. ممکن برای هر کسی که در خانه خود این دستگاه را دارد اتفاق بیوفتد. ما در این مقاله به طور جامع و مرحله به مرحله دلایل خاموش نشدن فن کولر گازی را آورده ایم و به شما راه حل هایی برای حل این مشکل پیشنهاد داده ایم. اگر مشکل دستگاه به دست خودتان حل نشد میتوانید از نمایندگی مجاز تعمیرات کولر گازی دوو کمک بگیرید تا مشکل دستگاه شما را در کوتاه ترین زمان حل کنند.

فن کولر گازی چگونه کار می کند؟

فن کولر گازی مسئول تأمین هوایی است که در هنگام روشن شدن به آن نیاز دارد. به طور کلی به داخل کشیدن هوای گرم و هدایت آن به سمت یونیت داخلی و انتقال هوای سرد از آن به خارج از دستگاه و خنک کردن محیط داخلی اتاق، وظیفه اصلی فن کولر گازی است. از این گذشته برای صرفه جویی در مصرف انرژی، زمانی که هوای داخل اتاق به اندازۀ کافی خنک می‌شود، دستگاه به صورت خودکار روی حالت فن قرار می گیرد و تنها به گردش بهتر هوای خنک اتاق می پردازد نه خنک‌تر کردن آن. بدین ترتیب می‌توان بدون روشن ماندن کولر گازی، هوای مطبوع داخل فضا را بارها و بارها به چرخش درآورد و دمای محیط اتاق را در دمای مورد نظر ثابت نگه داشت. البته به این نکته توجه داشته باشید که زیاد از حالت فن استفاده نکنید؛ چرا که به کمپرسور کولر گازی فشار می آید و باعث آسیب دیدن آن می شود.

حال که با وظیفه این قطعه آشنا شدید، بیایید به دلایل کار نکردن قطعه در زمانی که دستگاه خاموش است، بپردازیم:

  1. گرفتگی سیستم گردش هوا
  2. اختلال در شبکه برق دستگاه
  3. کثیف شدن یونیت یا پنل کولر گازی
  4. یخ بستن کندانسور
  5. آسیب دیدن کمپرسور

چرا کولر گازی اتومات نمی شود؟

دلایلی که باعث یکسره شدن فن کولر گازی میشود متفاوت است که ما به صورت کامل و ساده آن هارا برای شما جمع آوری کردیم تا مشکل شما به راحتی حل شود:

مهم ترین دلایل خاموش نشدن فن کولر گازی

1. وجود اختلال در ترموستات کنترل دما

وقتی اسپلیت خاموش نمی شود، ابتدا باید ترموستات آن را مورد بررسی قرار دهید. اگر تنظیمات ترموستات به هم خورده باشد، آن را دوباره تنظیم کنید. وقتی کولر گازی در حالت اتومات قرار می گیرد، باید در زمان های مشخص خاموش و روشن شود. زمانی که ترموستات با مشکل مواجه می‌شود، کولر نیز از حالت اتومات خارج شده و سرخود عمل می کند و خاموش نخواهد شد. بنابراین اگر ترموستات کنترل، در کنترل دمای کولر گازی مشکل دارد، باعث خاموش نشدن کولر گازی و عملکرد بی وقفه آن خواهد شد.

2. کثیف شدن کندانسور کولر گازی

کندانسور کولر گازی قطعه‌ای است که وظیفه پراکنده کردن گرما و سرما در اسپلیت را بر عهده دارد. اگر کندانسور کثیف باشد، کمپرسور آن با انتشار هوای گرم یا سرد مشکل خواهد داشت. با سخت شدن تهویه هوا در سیستم کولر گازی، کمپرسور ناچار است که به طور پیوسته کار کند تا بتواند هوای محیط را خنک نگه دارد. این کار کردن پیوستۀ کمپرسور باعث خاموش نشدن کولر گازی خواهد شد. برای رفع این مشکل تنها باید کویل های کندانسور را تمیز کنید.

3. بروز مشکل در محدود کننده فن

در تمامی کولرهای گازی، سوئیچ مسئول محدود کردن فن است. محل قرار گرفتن سوئیچ در کنار فن می باشد. با وجود این، سوئیچ فن امکان پیدا می کند که خارج از کنترل و تنظیم ترموستات نیز به کار خود ادامه دهد. چنان‌چه فن در حالت دستی قرار داشته باشد، باعث خاموش نشدن اسپلیت می‌شود. برای برطرف کردن این نقص، باید تنظیمات را از حالت دستی به حالت خودکار ببرید. بدین ترتیب با دستوری که تنظیمات ترموستات به فن می دهد، شروع به کار خواهد کرد و طبق همان برنامه متوقف خواهد شد.

4. اختلال در برد کنترل اصلی

حالا باید به سراغ کنتاکتور روی برد اصلی بروید. اگر کنتاکتور بر روی برد اصلی متصل شده باشد، دیگر قطع نخواهد شد و دستگاه بی وقفه به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

5. خرابی ترمیستور دستگاه

ترمیستور، سنسور دمای محیط است که با برد اصلی در ارتباط است. با مختل شدن ترمیستور، دمای واقعی محیط به درستی به برد اصلی نمی‌رسد و کولر گازی به طور یکسره کار کرده و خاموش نخواهد شد. برای این مشکل باید ترمیستور را عوض کنید.

6. خراب شدن کنتاکتور کولر گازی

اگر پلاتین های کنتاکتور به هم وصل شوند، فن داخلی خاموش و فن خارجی روشن باقی می مانند. در این صورت کمپرسور هم با روشن بودن فن خارجی به طور پیوسته کار می کند و سبب خاموش نشدن اسپلیت خواهد شد.

7. روشن بودن پیوسته اسپلیت در کل روز

خاموش نشدن کولر گازی یکی از گسترده ترین مشکلات در سیستم های تهویه است. روشن بودن دائمی کولر در طول روز یکی از دلایل خاموش نشدن آن است. لذا در ساعاتی که هوا خنک‌تر می شود، به کولر گازی استراحت دهید. چرا که روشن ماندن یکسرۀ آن باعث خراب شدن قطعات و کاهش عمر مفید دستگاه خواهد شد.

8. ایجاد گرفتگی در سیستم گردش آب

اگر لوله های گردش آب در کولر گازی بنا به هر دلیل دچار گرفتگی شوند، فن روشن باقی می ماند. چون وظیفه لوله های آب کولر گازی آن است که رطوبت جذب شده از محیط را به یونیت خارجی هدایت کنند و از فضای اتاق خارج نمایند. وقتی لوله ها بنا به هر دلیل دچار گرفتگی می شوند، نمی توانند وظیفه خود را به درستی انجام دهند. در چنین حالتی کولر خاموش باقی می‌ماند و فن آن به کار خود ادامه می دهد.

سخن پایانی

همانطور که در مقاله بالا خوندید یکسره شدن فن اسپلیت ها دلایل متفاوتی دارند که برای شما به صورت کامل توضیح دادیم. در صورتی که سوالی در زمینه تعمیر اسپلیت دوو داشتید می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا در سریع ترین زمان ممکن به دستگاه شما رسیدگی کنند و مشکلات دستگاه شما را حل کنند. یادتان نرود از سرویس های دوره ای دستگاه خود غافل نشوید، این امر باعث طولانی تر شدن عمر اسپلیت شما میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − ده =