خطوط ویژه تلفن های شبانه روزی 

علت گرم نکردن مایکروفر دوو

علت گرم نکردن مایکروفر دوو

فهرست مطالب

علت گرم نکردن مایکروفر دوو چیست؟ چرا غذا در ماکروفر دوو به خوبی گرم نمی شود؟ دلایل گرم نشدن غذا در ماکروفرو دوو چیست؟ این سوال و ده ها سوال دیر از جمله مواردی می باشند که کاربران به صورت مکرر به دنبال یافتن پاسخ آن می باشند به همین دلیل قصد داریم در یک مقاله جامع از مجموعه مقالات نمایندگی تعمیرات دوو به بررسی این موضوع و علت های ایجاد آن بپردازیم.

در برخی از موارد پیش می آید که غذایی که در داخل ماکروفر دوو قرار داده اید به خوبی گرم نمی شود و همچنان سر است. این شرایط در صورتی پیش می آید که عملکرد دستگاه کاملا نرمال بوده و هیچ اخلالی در آن وجود ندارد. در این حالت به خوبی نمی توان تشخیص داد که عیب کار از چه بخشی می باشد و دقیقا کدام قسمت از دستگاه دچار نقص شده است.

باید بدانید که علت گرم نکردن مایکروفر دوو و سرد ماندن غذا در آن بر اثر عوامل و موارد مختلفی ایجاد می شود که هریک از آنها به نحوی سبب ایجاد این نقص در دستگاه می شوند. همه ما به خوبی می دانیم که ماهیت ماکروفر های برای گرم کردن و طبخ غذا می باشد پس اگر در این مورد مشکلی پیش آید در واقع دستگاه هیچ کاربردی دیگری ندارد.

خرابی لامپ مگنترون، خرابی برد، خرابی ترانس، نقص در دیود، خرابی میکروسوئیچ از جمله مواردی می باشند که به عنوان علت های گرم نکردن مایکروفر دوو شناخته می شود. دلایلی که باعث این موضوع می شوند کاملا تخصصی می باشند و برای برطرف سازی آنها باید از نیروی مجرب استفاده نمایید تا نقص های پیش آمده را بدوه آسیب به سایر بخش ها برطرف نماید.

جهت تعمیر مایکروفرو دوو و یا سرویس آن با شماره  تعمیرگاه مرکزی مایکروفر دوو 22225007-021 تماس حاصل نمایید.

علت گرم نکردن ماکروفرو دوو چیست؟

ماکروفر های دوو برای گرم کردن غذا از اشعه یا نور الکترومغنلطیسی بهره می برد که توسط لوله ای با نام مگنترون ایجاد می شود که بر اثر تابش شدید آن، غذای قرار داده شده در کابین گرم می شود. تابش ایجاد شده از اجسام مختلفی عبور می کند و دارای انرژی و توان بالایی در ایجاد گرما می باشد. این تابش مولکول های آب موجود در غذا را مورد هدف قرار می دهد و با گرم کردن و یا تبخیر آنها موجب داغ شده غذا می شود.

علت های مختلفی در گرم نکردن مایکروفر دوو دخیل می باشند که هریک از آنها با ایجاد یک اختلال خاص، عملکرد دستگاه را با چالش مواجه می سازند. در واقع بهتر است بگوییم هر دلیل که در تابش الکترومغناطیسی اختلال ایجاد کند و مانع از گرم شدن غذا شود به عنوان علت های گرم نکردن ماکروفر دوو شناخته می شوند.

علت های گرم نکردن مایکروفر دوو

علت های مختلفی در گرم نکردن مایکروفر دوو دخالت دارند که در این بخش به بررسی هریک از این موارد خواهیم پرداخت. فراموش نکنید که مواردی که به آنها اشاره می کنیم باید زیر نظر نیروی متخصص برطرف گردند و نیاز به مهارت و دانش لازم به خود را دارند پس از انجام هرگونه اقدام خودسرانه ای به شدت خودداری نمایید و مراتب کار را با تعمیرکاران نمایندگی مرکزی دوو در میان بگذارید.

از جمله مواردی که به عنوان دلایل گرم نکردن غذا در ماکروفر دوو شناخته می شوند به شرح زیر می باشد:

1) گرم نکردن مایکروفر دوو به علت خرابی لامپ مگنترون

تقریبا می توان گفت که یکی از اصلی ترین علت های گرم نکردن مایکروفر دوو، خرابی لامپ مگنترون می باشد. همانطور که می دانید این لامپ موظف است تا انرژی لازم برای گرم کردن غذا را تولید نماید پس اگر نقصی در آن وجود داشته باشد، غذایی گرم نمی شود.

این قطعه تحت تاثیر عوامل مختلفی آسیب می بیند که این عوامل به شرح زیر می باشند:

 • نقص فیوز حرارتی
 • کار نکردن فن خنک کننده
 • قرار دادن فلز در کابین و ایجاد جرقه
 • نقص در صفحه میکا
 • نقص در ترانس های ولتاژ

هر یک از موارد گفته شده موجب آسیب رسیدن به لامپ مگنترون می شوند که در هنگام تعمیرات, علاوه بر تعویض لامپ این مشکلات هم باید برطرف گردند.

گرم نکردن مایکروفر دوو به علت خرابی لامپ مگنترون

2) گرم نکردن ماکروفر دوو به علت خرابی برد

برد یکی از مهمترین قطعات در تمامی دستگاه های الکتریکی هوشمند می باشد که تمامی اقدامات و عملیات انجام شده توسط دستگاه با دستورات صادر شده از آن صورت می گیرد. باید بدانید که خرابی برد یکی از اصلی ترین علت های گرم نکردن غذا در ماکروفر دوو می باشد که باید با دقت و ظرافت بالایی مورد بررسی قرار گیرد.

اختلال در عملکرد برد به نحوی تمامی سیستم دستگاه را درگیر می کند و دستورات عملکردی به صورت دقیق صادر نمی شوند. فعالیت لامپ و مدت زمان تابش آن از سمت برد تعریف می شود پس زمانی که این قطعه آسیب ببینید یا کلا لامپ کار نمی کند و یا به میزان تعیین شده کار نمی کند.

گرم نکردن ماکروفر دوو به علت خرابی برد

3) گرم نکردن مایکروفر دوو به علت نقص در ترانس های ولتاژ

فعالیت لامپ مگنترون با اعمال جریان از ترانس های ولتاژ آغاز می شود. برای روشن شدن این لامپ نیار به ولتاژ 2000 ولتی می باشد که این میزان توسط ترانس ها ایجاد می شود.

زمانی که دستگاه را به برق شهری متصل می کنید، ترانس های ولتاژ جریان 220 ولت را به 2000 ولت می رسانند و سبب آن را به سمت لامپ هدایت می کنند تا اشعه لازم برای کرم کردن غذا تولید شود.

یکی از علت های گرم نکردن مایکروفر دوو خرابی این ترانست ها می باشد که نشانه های بارز ایجاد نقص در آنها شامل موارد زیر می باشد:

 • بوی سوختگی
 • لک سیاهی یا همان سوختگی بر روی ترانس
 • ایجاد صدا بلند
 • ایجاد دوو در بخش ترانس ها

این موارد نشان دهنده ایجاد عیب در ترانس های تبدیل ولتاژ در دستگاه می باشد که با مشاهده این موارد می توانید در طول گزارشات خود، تعمیرکار را از مسیر خرابی آگاه نمایید.

گرم نکردن مایکروفر دوو به علت نقص در ترانس های ولتاژ

4) گرم نکردن ماکروفرو دوو به علت خرابی دیود

یکی دیگر از مواردی که موجب گرم نکردن ماکروفرو دوو می شود، خرابی دیود است. باید بدانید که عملکرد ترانس های ولتاژ به سلامت دیود بستگی دارد. در این قطعه آسیب ببینید، ترانس ها نمی توانند ولتاژ مورد نیاز برای فعالیت لامپ مگنترون را تولید نمایند. برای برطرف سازی این مشکل باید دیود را تعویض نمایید چرا که امکان تعمیرات آن وجود ندارد.

گرم نکردن ماکروفرو دوو به علت خرابی دیود

5) گرم نکردن مایکروفر دوو به علت خرابی میکروسوئیچ درب

اعمال حرارت توسط دستگاه زمانی آغاز می شود که درب دستگاه به صورت کامل بسته شده باشد و میکروسوئیچ گزارش بسته شدن درب را به برد ارسال نماید.

اگر این قطعه خراب باشد، برد ماکروفر تصور می کند که درب دستگاه همچنان باز است و مجوز شروع فعالیت را صادر نمی کند. این مورد نیز باید در راستای برطرف سازی عیب های ایجاد شده در دستگاه مورد بررسی قرار گیرد تا تمامی علت های گرم نکردن غذا در ماکروفر دوو به خوبی پوشش داده شود.

گرم نکردن مایکروفر دوو به علت خرابی میکروسوئیچ درب

نحوه برطرف کردن علت های گرم نکردن ماکروفر دوو

برای برطرف کردن تمامی نقص های مربوط به علت گرم نکردن ماکروفر دوو باید با یک نیروی متخصص در ارتباط باشید تا تمامی روال برطرف سازی نقص های ایجاد شده را به درستی پیش ببرید. مواردی که موجب گرم نشده غذا در ماکروفر می شود، جزو دلایل تخصصی می باشند که امکان تعمیرات توسط خود شخص وجود ندارد.

در صورت اقدام به تعمیر امکان آسیب به سایر بخش های دستگاه بسیار زیاد می باشد پس تا حد امکان از انجام هرگونه اقدامی بدون داشتن دانش آن خودداری نمایید. اما اگر بخواهیم حالت روتین نحوه برطرف کردن علت های گرم نکردن مایکروفر دوو را مورد بررسی قرار دهیم، باید اقدامات زیر را در پیش گرفت:

 • دستگاه به صورت کامل از برق خارج شود.
 • فویر های دستگاه به صورت دقیق مورد بررسی قرار گیرند.
 • از سلامت پروانه های فن لامپ مگنترون اطمینان حاصل شود.
 • ترمینال های خروجی لامپ را بررسی نمایید.
 • سوختگی ترانس های مقاومت را بررسی نمایید.
 • دیود دستگاه را خارج نمایید و تست سلامت آن را انجام دهید.
 • از بسته شدن درب و سلامت میکروسوئیچ اطمینان حاصل نمایید.
 • در نهایت برد دستگاه را بررسی نمایید.

سخن پایانی

علت گرم نکردن ماکروفر دوو به سبب ایجاد اختلالات متنوعی در دستگاه است که تمامی آنها به صورت دقیق در این مقاله مورد بررس قرار گرفت. روش های برطرف سازی هریک از علت های گرم نکردن مایکروفر دوو به صورت دقیق گفته شده است که تنها برای آگاهی شما کاربران عزیز از روال انجام کار می باشد.

برای برطرف سازی هر یک از موارد گفته شده در این مقاله می توانید با نمایندگی تعمیرات دوو که شماره های آن در صفحه قرار داده شده است، تماس حاصل نمایید تا در کوتاه ترین بازه زمان تمامی مشکلات را در محل برطرف نمایند.