خطوط ویژه تلفن های شبانه روزی 

جرقه زدن ماکروفر دوو

جرقه زدن ماکروفر دوو: علت ها + نحوه برطرف سازی

فهرست مطالب

ماکروفر دوو یکی از انواع وسایل آشپزخانه می باشد که در بین خانوار های ایرانی از محبوبیت بالایی برخوردار است. این دستگاه به سبب کارایی ها و قابلیت های بسیار ارزشمندی که دارد، استقبال و فروش بالایی را به خود اختصاص داده است. ماکروفر دوو دارای تنوع بالایی می باشد به طوری که تمامی سلیقه ها را به خوبی پوشش می دهد.

استفاده بیش از حد، عدم مراقبت از دستگاه، استفاده نادرست از آن و برخی دیگر از موارد موجب ایجاد اختلالاتی در دستگاه شده که جرقه زند یکی از اختلالات ایجاد شده در این دستگاه می باشد. در برخی از موارد این موضوع طبیعی بوده و با تغییر ظروف قرار داده شده در دستگاه مشکل برطرف می گردد اما در برخی دیگر از موارد این موضوع به سبب خرابی یکی از قطعات داخلی دستگاه می باشد که باید نسبت به تعمیر و یا تعویض آن قطعه اقدام نمود.

جرقه زدن ماکروفر دوو موضوعی می باشد که در این مقاله از مجموعه مقالات نمایندگی تعمیرات دوو قصد داریم در خصوص آن با شما کاربران عزیز صحبت نماییم و تمامی دلایلی که موجب ایجاد جرقه در ماکروفر می شود را بررسی نماییم. دقت داشته باشید که برطرف سازی برخی از علت های جرقه زدن ماکروفر دوو توسط خود شما قابل برطرف شدن نیست و باید از یک تعمیرکار متخصص در خصوص برطرف سازی مشکلات استفاده نمایید.

ما در طول مقاله به شما خواهیم گفت که کدام علت جرقه زدن ماکروفر دوو توسط خود شما قابل برطرف شدن است و برای کدام یک از آنها باید از نیروی متخصص استفاده نمایید.

جرقه زدن ماکروفر دوو به چه خاطر است؟

باید بدانید که دلایل و علت های مختلفی در جرقه زدن ماکروفر دوو تاثیر دارند که هریک از آنها به نحوی در ایجاد چنین اختلالی تاثیرگذار می باشند. برطرف سازی برخی از موارد، ساده بوده و توسط خود شخص هم قابل برطرف سازی می باشد، اما برخی دیگر از موارد باید توسط تعمیرکار مایکروفر دوو مورد بررسی قرار گیرد و در استای برطرف سازی آن اقدام شود. برای برطرف سازی موارد تخصصی می توانید با شماره های نمایندگی مرکزی تماس حاصل نمایید و درخواست اعزام نیروی متخصص را ثبت نمایید.

اگر بخواهیم به صورت کلی به برخی از موارد تاثیر گزار در جرقه زدن ماکروفر دوو اشاره نماییم، این موارد عبارتند از:

 • قرار دادن ظرف های فلزی در داخل کابین دستگاه
 • باقی ماند روغن و سایر مایعات در دستگاه
 • آسیب دیدن کارو میکا
 • تمیز نبودن بخش داخلی کابین
 • فرسایش بخش فلزی ماکروفر
 • استفاده از ماکروفر به صورت خالی
 • خراب شدن قطعه مگنترون
 • آسیب دیدن ترانس دستگاه
 • خراب شدن دیود دستگاه
 • باقی ماندن تکه های غذا در کابین ماکروفر
 • وجود اتصالات در بخش داخلی دستگاه
 • اختلال در عملکرد سینی دستگاه
 • خرابی فن دستگاه
 • عملکرد نادرست موتور گردان سینی

تمامی مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم موجب ایجاد جرقه در ماکروفر دوو می شوند که برای برطرف سازی این مشکل باید اقدام به بررسی هریک از آنها و در نهایت برطرف سازی آن نمود. اگه به موارد گفته شده دقت نمایید به خوبی متوجه خواهید شد که برخی از آنها به سبب استفاده غلط از دستگاه می باشد و برخی دیگر به دلیل خرابی در بخش داخلی دستگاه است.

حال بیایید هر یک از موارد گفته شده را به صورت مجرا مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم که این مشکلات چرا ایجاد می شوند و برای رفع آنها از چه ترفند هایی باید استفاده نمود.

جرقه زدن ماکروفر دوو به چه خاطر است؟

علت های جرقه زدن ماکرفرو دوو

در این بخش قصد داریم به صورت مجزا هر یک از موارد گفته شده در بخش بالا را تشریح نماییم تا با اصول و قواعد برطرف سازی آن آشنا شویم.

علت های جرقه زدن ماکروفر دوو

1) جرقه زدن ماکروفر دوو به علت استفاده از ظروف فلزی

یکی از متداول ترین دلایل جرقه زدن ماکروفر دوو قرار دادن ظرف های فلزی در داخل کابین آن می باشد. ظروف هایی که دارای بدنه فلزی می باشند، امواج را از خود رد نمی کنند و آن را بازتاب می دهند که این بازتاب امواج موجب ایجاد جرقه در داخل کابین دستگاه می شود.

استفاده از ظروف فلزی در ماکرفر چونکه باعث ایجاد چنین مشکلی می شود به هیچ عنوان توصیه نمی شود. این عمل ممکن است بر روی عملکرد سایر بخش های دستگاه تاثیر منفی گذاشته و موجب خراب شده آنها گردد.

2) جرقه زدن ماکروفر دوو به علت آسیب روکش میکا

اگر نمی دانید که قطعه میکا در کجای دستگاه قرار دارد، کافی است درب کابین ماکروفر را باز کنید و به بخش پایین لامپ مگنترون نگاه کنید. قطعه مستطیل شکل قرار گرفته در بخش پایین فن مگنترون همان قطعه میکا می باشد که برای تنظیم امواج تولید شده توسط لامپ مگنترون می باشد. از طرف دیگر این قطعه به عنوان یک حفاظ برای لامپ مگنترون عمل می کند و از پرتاب غذا به سمت آن جلوگیری می نماید.

اگر بر روی این قطعه خوراکی و یا روغن قرار داشته باشد موجب ایجاد جرقه در کابین می شود که در زمان تمیز کردن کابین ماکروفر باید نظافت شود.

3) جرقه زدن ماکروفر دوو به علت تمیز نبودن کابین

یکی دیگر از مواردی که موجب جرقه زدن ماکروفر دوو می گردد، کثیف بودن داخل کابین دستگاه می باشد. زمانی که غذا را در داخل مایکروفر گرم می نمایید، روغن، آب و تکه هایی از خوراکی ها در داخل کابین باقی می ماند که این موضوع سبب ایجاد جرقه در داخل دستگاه می شود.

کثیفی بخش داخلی کابین موجب کاهش عمر مفید دستگاه و پایین آمدن کارایی آن می شود پس این موضوع را به خاطر داشته باشید که به صورت دوره ای کابین و تمامی قطعات قرار داده شده در آن را تمیز نمایید.

دقت داشته باشید که یک مورد از علت نچرخیدن ماکروفر دوو و علت گرم نکردن ماکروفر دوو دقیقا تمیز نبودن دستگاه می باشد.

جرقه زدن ماکروفر دوو به علت تمیز نبودن کابین

4) جرقه زدن ماکروفر دوو به علت خرابی پایه فلزی

منظور از پایه فلزی همان سه پایه های همراه دستگاه می باشد که در هنگام خرید آنها را در داخل کابین مشاهده می نمایید. از این سه پایه ها برای پخت و پز در حالات مختلف استفاده می شود. این پایه ها در تمامی مدل های جدید ماکروفر دوو قرار دارند که برای افزایش کارایی های دستگاه از آنها استفاده می شود.

این پایه ها از جنس فلز می باشند که یک روکش مناسب مایکروفر بر روی آن قرار گرفته است. زمانی که این پایه ها به صورت ناسالم استفاده شود و یا عمر مفید خود را سپری کرده باشند، روکش آنها از بین رفته و همانند اشیاء فلزی عمل می کنند که در مجاورت اشعه های لامپ مگنترون، ایجاد جرقه می کنند.

5) جرقه زدن ماکروفر دوو به علت استفاده خالی

یکی دیگر از رایج ترین دلایل جرقه زدن ماکروفر دوو، استفاده خالی از آن می باشد که به هیچ عنوان توصیه نمی شود. اما منظور از استفاده خالی چیست؟ استفاده خالی یعنی روشن کردن ماکروفر دوو بدون غذا یا هر چیز دیگری در داخل کابین می باشد.

زمانی که دستگاه به صورت خالی روشن می شود، امواج ایجاد شده به تمامی بخش های دستگاه تابیده می شود که این موضوع موجب آسیب دیدن قطعات داخلی می شود. در پی این اتفاق، در داخل کابین جرقه هایی ایجاد می شود که در صورت رسیدگی نکردن موجب خرابی سایر بخش های خواهد شد.

جرقه زدن ماکروفر دوو به علت استفاده خالی

نحوه برطرف کردن علت های جرقه زدن ماکروفر دوو

مواردی که موجب جرقه زدن ماکروفر دوو می شوند باید برطرف گردند تا از آسیب به سایر بخش های دستگاه جلوگیری شود و طول عمر مفید ماکروفر افزایش یابد. دقت داشته باشید که در صورت توجه نکردن به موارد گفته شده در این مقاله و برطرف نساختن آنها، امکان ایجاد آسیب های بسیار جدی به بخش داخلی دستگاه به شدت افزایش می یابد و در برخی از موارد موجب آتش سوزی می شود.

برای برطرف سازی علت های جرقه زدن ماکروفر دوو به صورت زیر عمل نمایید:

 • استفاده از ظروف مناسب ماکروفر مانند ظروف سرامیکی، شیشه ای و ظروف پلاستیکی مناسب
 • تمیز کردن کاور میکا به صورت مرتبنظافت تمامی بخش های داخلی کابین
 • تعویض پایه های فلزی در صورت خرابی آنها
 • به هیچ عنوان به صورت خالی از دستگاه استفاده نشود.
 • تعویض لامپ مگنترون در صورت خرابی آن
 • تعویض ترانس در صورت خرابی آن
 • تعویض دیود

همانطور که در بخش های مختلف اشاره کردیم، برخی از موارد برطرف سازی دلایل جرقه زدن ماکروفر دوو توسط خود شما برطرف می گردد اما برخی از آنها از موارد کالا تخصصی می باشند که برای برطرف سازی آنها باید از تعمیرکار متخصص استفاده نمایید.

برای تعمیرات ماکروفر دوو و برطرف سازی تمامی مشکلات ایجاد شده در دستگاه می توانید با شماره های نمایندگی مرکزی تعمیرات ماکروفر دوو تماس حاصل نمایید و درخواست ارسال تعمیرکار مجرب را ثبت کنید.

نحوه برطرف کردن علت های جرقه زدن ماکروفر دوو

سخن پایانی 

جرقه زدن ماکروفر دوو علتی می باشد که باید به صورت کاملا دقیق مورد بررسی قرار گیرد و عامل ایجاد آن به صورت کامل برطرف گردد. در طول مقاله به تمامی مواردی که موجب ایجاد جرقه در دستگاه می شود، اشاره شده است و نجوه برطرف سازی آن به صورت کامل گفته شده است. شما می توانید با بررسی هریک از این موارد در ماکروفر دوو خود به سادگی به علت های جرقه زدن دست پیدا کنید و در اولین فرصت آن را برطرف نمایید.

اگر در خصوص هر یک از موارد گفته شده سوال و یا ابهامی دارید می توانید با شماره های قرار داده شده در داخل سایت تماس حاصل نمایید و یا در بخش های کامنت صفحه موضوع مورد نظر خود را برای ما قرار دهید تا در اولین فرصت پاسخگوی آن باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 10 =